fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Zawieszenie posiedzenia Sejmu: posłowie dostaną pełne pensje

Pomimo miesięcznego zawieszenia posiedzenia Sejmu przedstawiciele narodu dostaną wynagrodzenie za cały wrzesień i październik. Za listopad zresztą pewnie też.

Zgodnie z art. 25 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wynika, że w okresie sprawowania mandatu – czyli od pierwszego posiedzenia na którym składają przysięgi przysługuje im pełne uposażenie. Jest ono wypłacane bez względu na liczbę posiedzeń Sejmu w danym miesiącu, czy ich brak np. w czasie przerwy wakacyjnej.

Czytaj także:

Wysokość tego wynagrodzenia wynosi obecnie 8 tys zł miesięcznie plus 2 tys zł diety na pokrycie kosztów wykonywania mandatu posła czy senatora. Wynagrodzenie posła może wzrosnąć w zależności od funkcji jakie pełni w Sejmie. Dzieje się tak gdy zajmuje eksponowane stanowiska przewodniczącego czy zastępcy w komisjach sejmowych. Dodatki tego tytułu nie mogą być wyższe niż 35 proc. uposażenia podstawowego, czyli nie więcej niż 2,8 tys zł miesięcznie. Doliczyć do tego trzeba jeszcze około 11 tys zł ryczałtu na prowadzenie biur poselskich.

Choć przepisy mówią dokładnie od kiedy należą się posłom i senatorom uposażenia, niełatwo w nich znaleźć moment w którym dostają ostatnią wypłatę. W praktyce posłowie zasiadający w Sejmie, który w związku z wyborami kończy kadencję, pełnią swoje funkcje do momentu złożenia ślubowania przez posłów wyłonionych w wyborach na następną kadencję.

Zgodnie z art. 109 konstytucji Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenie w ciągu 30 dni od dnia wyborów. W tym roku może to nastąpić nawet do 13 listopada. Jeśli pierwsze posiedzenie nowego Sejmu zostanie zwołane już w listopadzie, to posłowie dotychczasowej kadencji dostaną pełne uposażenia także za ten miesiąc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA