fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Zamiana umów o pracę prezesów na kontrakty zagrozi spółkom komunalnym

Fotorzepa
Zamiana umów o pracę na kontrakty w czasie trwania kadencji gwarantuje kłopoty spółkom komunalnym.

Nowa ustawa z 6 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (tzw. nowa ustawa kominowa) może spowodować spore zamieszanie w miastach i większych gminach. Przewiduje, że w spółkach państwowych i samorządowych członkowie zarządów powinni pracować wyłącznie na kontraktach cywilnoprawnych.

Każde miasto na prawach powiatu ma kilkanaście spółek komunalnych. Praktycznie w każdej z prawie 2,5 tys. gmin działa spółka wodno-kanalizacyjna, podmioty zajmujące się komunikacją miejską czy prowadzące cmentarze komunalne. Interpretacja nowych przepisów będzie mieć więc spore znaczenie dla władz tysięcy spółek.

– Zastąpienie umowy o pracę kontraktem cywilnoprawnym w trakcie kadencji może być ryzykowne – twierdzi Grzegorz Kubalski, prawnik Związku Powiatów Polskich.

– W takiej sytuacji prezes przeniesiony z etatu na kontrakt cywilnoprawny ma otwartą drogę do sądu pracy, gdzie spółce samorządowej trudno będzie się obronić przed jego roszczeniami – dodaje Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowa ustawa kominowa nie przewiduje obowiązku przeniesienia członków zarządu z etatów na kontrakty, zaleca tylko takie rozwiązanie, zachęcając prezesów do przejścia z wyższymi limitami wynagrodzenia. Skoro nie ma obligu, samorządowi trudno będzie wytłumaczyć przed sądem pracy, co takiego zmieniło się w zasadach zatrudnienia prezesa, że musiał zostać przeniesiony na kontrakt cywilnoprawny. W razie rozwiązania kontraktu bez zachowania trybu przewidzianego w k.p. będzie mógł żądać np. odszkodowania za bezprawne rozwiązanie umowy.

Samorządowcy zwracają uwagę na przepisy przejściowe zawarte w art. 21 ust. 1 nowej ustawy kominowej, które określają termin na dostosowanie się do nowych wymogów. Mówią one wyłącznie o zasadach wynagradzania, i nie wymagają od spółek zmiany zasad zatrudnienia prezesów. Tym bardziej że nowa ustawa kominowa nie uchyliła poprzedniej z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, w myśl której nadal można zatrudniać członków zarządów na etatach.

– W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kontraktów dopiero od nowej kadencji – dodaje Kubalski.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.rzemek@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA