Raport „Praca w UE – podatki i składki. Polska na tle Europy" wskazuje, że choć nasz kraj jest średniakiem na kontynencie w wysokości obciążeń, to ma wiele do zrobienia w kwestiach np. kwoty wolnej od podatku i składek ZUS.

Z badań ekspertów firmy doradczej PwC wynika, że w co najmniej dziewięciu krajach UE obniżono opodatkowanie dochodów z pracy. Polska ze stawkami PIT 18 i 32 proc. jest europejskim średniakiem, ale ma najniższą kwotę wolną od podatku (równowartość 750 euro). Najwyższą może się pochwalić Cypr – tam wynosi ona 19, 5 tys. euro.

W rankingu składki na ubezpieczenie społeczne płaconej przez pracodawcę Polska plasuje się na 14. miejscu ze stawką sięgającą 22,67 proc. (w większości krajów Unii to 20–35 proc.). Jak wskazuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy w PwC, polski system składek ZUS mógłby być atrakcyjniejszy, gdyby wprowadzić rozwiązanie stosowane np. w Irlandii, gdzie składka po stronie pracownika jest progresywna i wynosi od 0 do 4 proc.

– Kwota wolna w składkach ZUS mogłaby być atrakcyjna, bo dziś pracownik musi je płacić już od pierwszej zarobionej złotówki – zaznacza ekspertka.