Kara za rozwód - kuriozalne przepisy w projekcie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Rządowy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych zawiera przepisy dyskryminujące rozwiedzionych małżonków.

Aktualizacja: 29.03.2018 12:26 Publikacja: 29.03.2018 11:19

Kara za rozwód - kuriozalne przepisy w projekcie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Foto: Adobe Stock

dgk

Zwróciło na to uwagę Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. SII podkreśla na swojej stronie internetowej, że co do zasady uważa, iż Pracownicze Plany Kapitałowe to niezwykle potrzebne rozwiązanie.

- Skorzystają wszyscy – począwszy od polskich emerytów, dla których PPK jest wręcz konieczne, skończywszy na kondycji rynku kapitałowego, która skorzysta niejako przy okazji - czytamy w komunikacie na stronie SII.

Stowarzyszenie zwróciło jednak uwagę na przepisy stawiające w gorszej sytuacji osoby, które same nie uczestniczyły w PPK, ale w wyniku podziału majątku po rozwodzie miałyby uzyskać środki zgromadzone w PPK przez byłego małżonka.

Chodzi o artykuł 72 ust. 1 ustawy o PPK, który stanowi, że w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa pieniądze zgromadzone w programie emerytalnym, które przypadają  współmałżonkowi w ramach podziału majątku wspólnego, mają być mu przekazywane w formie wypłaty transferowej na jego rachunek w PPK.  Jeśli jednak były współmałżonek nie uczestniczy w PPK - bo uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych będzie nieobowiązkowe - środki zgromadzone w PPK przypadające mu w wyniku podziału majątku otrzyma on w formie pieniężnej. Wypłata ma nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia przedstawienia dowodu, że rozwodnikowi faktycznie przypadły środki zgromadzone na rachunku PPK byłego współmałżonka.

Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że spora część zgromadzonych w PPK środków, które powinien dostać były współmałżonek,  przepadnie na rzecz Skarbu Państwa. Tak  wynika z lektury artykułu 75. ust 1 projektu ustawy. Wskazuje on,  że przed wypłatą kapitału należnego osobie, o której mowa w art. 72 ust. 1, wybrana instytucja finansowa przekazuje ze środków uczestnika PPK:

- na rachunek bankowy wskazany przez ZUS kwotę odpowiadającą 30 proc. połowy składek finansowanych przez podmiot zatrudniający;

- na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy, kwotę odpowiadającą połowie sumy składki powitalnej i dopłat rocznych.

W praktyce ZUS miałby więc zabrać 30 proc. z połowy składek, które pracodawca przelewał na rachunek w PPK, a minister pracy - połowę jednorazowej składki powitalnej (ma wynosić 250 zł) i dopłat  z Funduszu Pracy (co roku 240 zł).

Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla takiego rozwiązania.

- Powody, dla których jeden z małżonków gromadzi oszczędności w PPK, a drugi nie, mogą być bardzo różne. Bez trudu można sobie wyobrazić sytuację, w której jeden z małżonków nie pracuje, bo zajmuje się wychowaniem dzieci, zaś drugi ponosi ciężar utrzymania rodziny. Dopóki uczestnik PPK pozostaje w związku małżeńskim, niejako naturalne jest, że środki gromadzone w PPK stanowić będą zabezpieczenie emerytalne nie tylko samego uczestnika, ale również jego współmałżonka. W związku z tym niezrozumiałe jest, dlaczego w przypadku rozwodu, znaczna część środków zgromadzonych w PPK miałaby wrócić do Skarbu Państwa, a nie zostać w całości przetransferowana do drugiego współmałżonka - napisało w swojej opinii Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Zdaniem SII  artykuł 75 ustawy o PPK będzie wprowadzał swoisty rodzaj "kary finansowej za rozwód" nakładanej na oboje rozwodzących się małżonków.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne