fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Kosiniak-Kamysz: Odrzuciliśmy propozycję PiS

rp.pl
- Propozycja PiS nie jest szukaniem kompromisu - powiedział w programie RZECZoPolityce szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zgłoszenie własnego kandydata do Trybunału Konstytucyjnego. Kandydat ten miałby otrzymać poparcie PiS-u.

- Propozycji PiS nie traktuje jako szukanie kompromisu. To była propozycja złożona tuż przed końcem czasu składania kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego. Nie skorzystaliśmy z tej propozycji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Dopóki nie rozwiążemy konfliktu wokół Trybunału, nie ma możliwości na zgłaszanie wspólnych kandydatów i popieranie któregokolwiek z kandydatów PiS-u - tłumaczył szef PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe stworzyło własne propozycje dotyczące TK. Wśród pomysłów ludowców jest między innymi przejście w stan spoczynku sześciu sędziów wokół których trwa spór, a nowi sędziowie zostaliby wybrani większością 2/3 głosów. Nowym pomysłem jest również możliwość odwołania się Sejmu od wyroku Trybunału. 

- Premier Gowin przychylnie wypowiadał się na temat naszych propozycji. Inni posłowie również dają nadzieje i szanse - powiedział Kosiniak-Kamysz.

PSL zbiera podpisy pod projektem obywatelskim dotyczącym emerytur. Proponowane rozwiązanie zakłada, że na emeryturę będzie można przejść po przepracowaniu 40 lat lub po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

- W perspektywie odchodziłbym od wieku emerytalnego i przechodził nas staż pracy. To jest pewnie dłuższa droga. To daje szansę tym ciężko pracującym na wcześniejsze przejście na emeryturę - powiedział lider PSL.

Władysław Kosniak-Kamysz komentował również możliwość wprowadzenia nowej ustawy zaostrzającej prawo aborcyjnej. - W PSL każdy będzie głosował tak, jak mu sumienie podpowiada. Jest jeden wspólny mianownik: PSL jest za ochroną życia. Na pewno nie podoba mi się możliwość karania kobiet karą więzienia - ocenił Kosiniak-Kamysz. Szef PSL powiedział, że nie zmieniałby prawa w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA