fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Planeta Tadżykistan? "Nazwa za zasługi"

123RF
Tadżycka agencja informacyjna Khovar twierdzi, że jedna z planet karłowatych znajdujących się między Marsem a Jowiszem została nazwana "Tadżykistan" w uznaniu zasług astrofizyków z tego kraju.

O tym, że Międzynarodowa Unia Astrofizyków przekazała Tadżykistanowi certyfikat potwierdzający nazwanie planety karłowatej Układu Słonecznego na cześć tego środkowoazjatyckiego kraju, poinformowano w związku z obchodami Dnia Wiedzy. Certyfikat miał trafić do prezydenta Emomaliego Rahmona.

W czasie obchodów Dnia Wiedzy poinformowano, że planeta Tadżykistan okrąża słońce w pięć lat - a więc dokładnie tyle ile trwa kadencja tamtejszego parlamentu. Naukowcy z Tadżykistanu mają obecnie "badać budowę i skład chemiczny" tej planety.


"The Guardian" pisze jednak, że o organizacji nazwanej Międzynarodowa Unia Astrofizyków nikt poza Tadżykistanem nie słyszał. Organizacja o podobnej nazwie - Międzynarodowa Unia Astronomiczna - nie informuje, by którąś z planet karłowatych nazwano Tadżykistan. Wszystkie odkryte dotychczas planety tego typu mają już swoje nazwy.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA