Putin w Europie: Niemcy chcą zacieśniać współpracę z Rosją

Już nie tylko współrządzona przez populistów Austria, ale także Niemcy chcą zacieśniać współpracę z Rosją.

Aktualizacja: 20.08.2018 11:02 Publikacja: 19.08.2018 19:23

Karin Kneissl w ramionach prezydenta Rosji. Do końca roku szefowa austrackiego MSZ kieruje pracami R

Karin Kneissl w ramionach prezydenta Rosji. Do końca roku szefowa austrackiego MSZ kieruje pracami Rady UE

Foto: AFP

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, zapewnia, że było to wydarzenie „ściśle prywatne". Jednak nieco ponad godzina, którą Władimir Putin spędził w sobotę na weselu austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl w Gamlitz przy granicy ze Słowenią, miała jak najbardziej polityczny efekt. I to piorunujący.

Kneissl, która została desygnowana na ministra przez skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolnościową (FPO), będzie przewodziła tej jesieni posiedzeniom Rady ds. Ogólnych UE, bo jej kraj sprawuje teraz przewodnictwo we Wspólnocie. To wtedy zapadnie wiele wrażliwych decyzji nie tylko w sprawie Ukrainy czy utrzymania sankcji wobec Rosji, ale także np. praworządności w Polsce.

– W jaki sposób Austria ma zachować wizerunek bezstronnego pośrednika, jeśli jej szefowa dyplomacji w tak jednoznaczny sposób staje po jednej stronie? – pyta Andreas Schieder, deputowany austriackiej opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej.

Chór dońskich kozaków

Putin postanowił miedialnie wykorzystać do maksimum zaproszenie, które otrzymał od Kneissl, aby pokazać, jak ogromny wpływ może mieć Rosja na Brukselę dzięki rosnącym w siłę partiom populistycznym takim jak FPO. Do otoczonej winnicami malutkiej miejscowości w Styrii przyjechał z chórem dońskich kozaków. Pannie młodej i jej wybrankowi, przedsiębiorcy Wolfgangowi Meilingerowi, przekazał samowar i pejzaż austriackich gór. Zatańczył także z 53-letnią panną młodą. I podziękował za „gościnność Austrii".

Na wesele, rzecz jasna, przyjechał przewodniczący FPO Heinz-Christian Strache, który zawarł dwa lata temu porozumienie o współpracy ze wspierającym Putina ugrupowaniem Jedna Rosja. Ale w Gamlitz pojawił się także kanclerz Sebastian Kurz, polityk Austriackiej Partii Ludowej. Rząd Kurza ostentacyjnie odmówił niedawno wydalenia rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na próbę otrucia w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala, choć zdobyła się na to większość krajów Unii. I konsekwentnie opowiada się za zniesieniem sankcji nałożonych przez Unię po aneksji Krymu.

Kreml grozi imigrantami

Putin na weselu Kneissl czuł się tak dobrze, że spóźnił się na spotkanie w sobotę wieczorem z Angelą Merkel w pałacu w Mesebergu, 60 km na północ od Berlina. Ale kanclerz czekała: gdy Ameryka wydaje Niemcom wojnę handlową i chce zablokować budowę Nord Stream 2, interesy Berlina z Moskwą są zbyt silne, aby narazić je na szwank.

– To nie jest wielkie pojednanie między Niemcami i Rosją, ale oba kraje mają coraz więcej wspólnych interesów i chcą coraz mocniej współpracować – uważa Stefan Meister, specjalista ds. Europy Wschodniej w German Council on Foreign Relations w Berlinie.

Dziennikarze, którzy przyjechali do Meseberga obsługiwać pierwszą od 2013 r. dwustronną wizytę Putina w Niemczech, musieli zadowolić się krótkimi oświadczeniami dla prasy obu przywódców, bez możliwości zadawania pytań. Ale przy tej okazji rosyjski prezydent ostrzegł, że „Europy nie stać na kolejny kryzys migracyjny" – jasna aluzja do tego, jaki Kreml może mieć wpływ na politykę niemiecką dzięki kontroli Syrii. Dwa miesiące temu niemiecki rząd o mało się nie rozpadł z powodu sporu o uchodźców między kanclerz a jej sojusznikami z CSU.

Putin przypomniał, że w Turcji, Jordanii i Libanie mieszka wciąż pięć milionów uchodźców, którzy – jeśli nie zostanie przywrócony pokój w Syrii – mogą ruszyć w drogę do Europy. Ale jest też bardziej bezpośrednie zagrożenie taką nową falą migracji. Przy wsparciu Rosjan Baszar Asad szykuje ofensywę przeciwko ostatniej dużej enklawie kontrolowanej przez syryjskich rebeliantów wokół miejscowości Iblid przy granicy z Turcją. Zdaniem organizacji humanitarnych schronienie mogło tam znaleźć nawet trzy miliony osób, w tym milion dzieci.

„New York Times" uważa, że w trakcie spotkania Putina z Merkel mogło dojść do rozmów nie tylko w sprawie wstrzymania ofensywy przeciw Iblid, ale także stworzenia w Syrii warunków dla powrotu z Niemiec przynajmniej części syryjskich uchodźców. To z pewnością bardzo wzmocniłoby pozycję kanclerz w Berlinie.

Pokój w Syrii zostałby jednak określony na warunkach dyktowanych przede wszystkim przez Moskwę, przy zachowaniu rzecz jasna u władzy Baszara Asada. Niemcy oficjalnie nie zajmują w tej sprawie stanowiska, choć też już nie naciskają na odejście dyktatora odpowiedzialnego za trwającą od siedmiu lat wojnę, która spowodowała setki tysięcy ofiar. We wrześniu Merkel wraz z Putinem i Emmanuelem Macronem na zaproszenie Recepa Erdogana weźmie udział w konferencji w Stambule w sprawie warunków przywrócenia pokoju w Syrii. Amerykanie do tych rozmów nie zostali zaproszeni.

LNG z Ameryki

W Mesebergu kanclerz powtórzyła, że podobnie jak Putin chce zachowania umowy z Iranem o powstrzymaniu programu atomowego. To po budowie Nord Stream 2 kolejny zasadniczy punkt, który łączy dziś Niemcy i Rosję.

Kanclerz od 2015 r. z wielką determinacją naciskała na utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu i zajęciu części Donbasu. W Mesebergu nie było oficjalnie mowy o tym, aby te restrykcje znieść, bo wciąż nie weszło w życie porozumienie o przywrócenie pokoju uzgodnione w Mińsku. Jednak i bez tego, zdaniem Putina, rosyjsko-niemieckie stosunki handlowe kwitną: w ub.r. dwustronne obroty wzrosły o 22 proc., a niemieckie inwestycje w Rosji warte już 18 mld euro dają pracę 270 tys. Rosjanom.

Być może misja rozjemcza ONZ w Donbasie otworzyłaby drogę do zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji. O tym pomyśle mówiono w Mesebergu. Ale i bez tego dochody ze sprzedaży gazu przez Nord Stream 2 zrekompensowałyby Moskwie koszty unijnych restrykcji. W ub.r. przez Nord Stream przepompowano 53 mld m szcz. gazu, nowy gazociąg mógłby tę ilość podwoić. Tymczasem zdaniem prezesa Gazpromu Aleksieja Millera przez Ukrainę mogłoby przechodzić ledwie 10–15 mld m. szcześc. rosyjskiego gazu. Ekspert ds. energetyki Roland Gotz powiedział Deutsche Welle, że jeśli znaczący tranzyt gazu przez Ukrainę utrzyma się jeszcze przez parę lat, to za sprawą możliwych opóźnień w budowie Nord Stream 2 spowodowanych zwlekaniem z wydaniem odpowiednich zezwoleń przez małą Danię.

Zdaniem „Wall Street Journal" Waszyngton zdecydował się na przygotowanie sankcji wobec Niemiec, gdy okazało się, że Komisja Europejska nie jest na tyle silna, aby zablokować budowę Nord Stream 2. Rewolucja łupkowa spowodowała także, że Ameryka może teraz zaoferować alternatywny do rosyjskiego surowca gaz skroplony. Polska, podobnie jak część krajów Europy Środkowej współpracujących w ramach programu Międzymorza, jest tym zainteresowana. Niemcy raczej nie. ©?

Handlowy stan gry

Amerykanie naciskają na Niemcy, choć to dla nich piąty co do wielkości partner gospodarczy.

W 2017 r. USA wyeksportowały tam towary za 61 mld euro, a sprowadziły za 111,4 mld euro. Ujemne saldo wyniosło więc 50,6 mld euro, co oburza prezydenta Trumpa. Dla Niemiec Rosja jest dopiero 14. odbiorcą eksportu (25,8 mld euro). Importuje towary za 31,4 mld euro. Większym partnerem handlowym RFN jest Polska: eksport niemiecki nad Wisłę sięga 59,4 mld euro, zaś import 51,01 mld euro. Może to zaskakujące, ale Polska ma dodatnie saldo handlowe z USA: w 2017 r. wyeksportowaliśmy tam towary o wartości 7,1 mld dolarów, a sprowadziliśmy za 4,5 mld dol. —api

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, zapewnia, że było to wydarzenie „ściśle prywatne". Jednak nieco ponad godzina, którą Władimir Putin spędził w sobotę na weselu austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl w Gamlitz przy granicy ze Słowenią, miała jak najbardziej polityczny efekt. I to piorunujący.

Kneissl, która została desygnowana na ministra przez skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolnościową (FPO), będzie przewodziła tej jesieni posiedzeniom Rady ds. Ogólnych UE, bo jej kraj sprawuje teraz przewodnictwo we Wspólnocie. To wtedy zapadnie wiele wrażliwych decyzji nie tylko w sprawie Ukrainy czy utrzymania sankcji wobec Rosji, ale także np. praworządności w Polsce.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"
Polityka
Wybory w Indiach. Modi u progu trzeciej kadencji
Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Zakaz używania TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy