fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Joe Biden chce bliższej współpracy z krajami wschodniej flanki NATO

prezydent USA Joe Biden
AFP
Na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki prezydent USA Joe Biden podkreślił swe zaangażowanie na rzecz wzmocnienia stosunków transatlantyckich i wyraził pragnienie bliższej współpracy z państwami B9 - oświadczył Biały Dom.

Szczyt przywódców państw B9, na którym wypracowane miało zostać wspólne stanowisko na czerwcowy szczyt NATO, odbył się w Bukareszcie z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii, Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa.

W szczycie za pośrednictwem łącz wideo udział wzięli także szef NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent USA Joe Biden.

Dowiedz się więcej:
Duda: Nasze oczekiwanie jest takie, aby NATO było żywe

Wystąpienie amerykańskiego przywódcy nie było transmitowane. Biały Dom wydał komunikat, w którym przekazał, że podczas szczytu państw B9 Joe Biden rozmawiał z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO.

"Prezydent podkreślił swoje zaangażowanie na rzecz odbudowy sojuszy i wzmocnienia stosunków transatlantyckich. Wyraził pragnienie bliższej współpracy z naszymi dziewięcioma sojusznikami w Europie Środkowej oraz w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego w związku z wyzwaniami różnej natury, w tym dotyczącymi globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, zmian klimatycznych i globalnej odbudowy gospodarczej" - czytamy w oświadczeniu.

W tekście zaznaczono, że prezydent USA wyraził poparcie dla wzmocnienia zdolności NATO do odstraszania i obrony oraz zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia przez sojuszników odporności na szkodliwe "gospodarcze i polityczne działania naszych strategicznych rywali".

Biały Dom przekazał, iż Joe Biden z zadowoleniem przyjął możliwość rozmowy z sojusznikami z państw B9 oraz szefem NATO na temat wysiłków Sojuszu Atlantyckiego w celu sprostania przyszłym wyzwaniom, które mają być omówione na szczycie NATO 14 czerwca.

"Prezydent Biden podkreślił znaczenie wzmacniania demokratycznych rządów i praworządności - w USA, w krajach NATO i na całym świecie" - czytamy.

Bukareszteńską Dziewiątkę tworzą Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry, czyli kraje wschodniej flanki NATO. W listopadzie 2015 r. państwa B9 podpisały deklarację o konieczności zapewnienia "zrównoważonej obecności wojskowej" Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA