fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czarnek czekał na wynik testu na koronawirusa niecałe dwie godziny

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Niecałe dwie godziny na wynik testu na koronawirusa miał czekać poseł PiS Przemysław Czarnek - pisze Onet, który powołując się na niewymienionego z nazwiska informatora dodaje, że przyszłemu ministrowi wykonano "specjalny test, którego sanepid nie stosuje z powodu wysokich kosztów".

"Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń" - napisał na Twitterze Przemysław Czarnek, informując 5 października przed godz. 11:00 o tym, że "przed chwilą" potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem.

Tego dnia miało się odbyć zaprzysiężenie członków nowego rządu. Ceremonia została przełożona na następny dzień, poseł Czarnek nie wziął w niej udziału. Nominację na ministra edukacji i nauki ma odebrać w późniejszym terminie.

Epidemia w Polsce - dowiedz się więcej:
Premier Morawiecki na kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym
Sasin: Część lekarzy nie chce wykonywać obowiązków
Koronawirus w Polsce: Liczba hospitalizowanych niemal podwoiła się w dziesięć dni

Według nieoficjalnych informacji Onetu, 5 października ok. godz. 8:00 poseł PiS udał się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Wymaz od czekającego w aucie posła miał pobrać pracownik sanepidu. Po 1,5-2 godzinach przyszły minister miał poznać wynik badania.

- Dla pana posła zrobiono test trójgenowy. Ma wysoką skuteczność i można szybko poznać wynik. Normalnie takich testów się nie robi. A zwykli ludzie na wyniki czekają całymi dniami - powiedział cytowany przez Onet pracownik sanepidu, który chciał zachować anonimowość.

Pytana przez portal rzeczniczka lubelskiego sanepidu oświadczyła, że WSSE w Lublinie nie stosuje obecnie testów trójgenowych. Z kolei pytany o urządzenie do testów trójgenowych wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział Onetowi, że urządzenie wykorzystywane jest, gdy potrzebna jest pilna diagnostyka.

W przypadku testu trójgenowego wynik znany jest po ok. 1,5 godz. W przypadku standardowych testów dwugenowych czas oczekiwania to 24 godziny od momentu trafienia próbki do laboratorium.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA