fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Barbados chce zdetronizować Elżbietę II

Joel Rouse (Ministry of Defence), and nagualdesign / OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)
Gubernator generalna Barbadosu, Dame Sandra Mason zapowiedziała, że "nadszedł czas na całkowite porzucenie kolonialnej przeszłości". W 2021 roku, gdy przypada 55. rocznica uzyskania niepodległości przez Barbados, kraj ma zdetronizować królową Elżbietę II, która formalnie nadal jest głową państwa i stać się republiką.

Mason odczytała przemówienie premier Barbadosu. Mia Mottley cytuje w niej pierwszego premiera kraju, Errola Barrowa, który ostrzegał przed utrzymywaniem związków z kolonialną przeszłością kraju.

- Obywatele Barbadosu chcą głowy państwa z Barbadosu - mówiła Mason.

- Będzie to ostateczne oświadczenie pewności co do tego kim jesteśmy i co możemy osiągnąć - dodała.

Jak tłumaczyła w związku z tym Barbados wykona "kolejny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką do czasu świętowania 55. rocznicy niepodległości".

Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku. Pozostał jednak monarchią konstytucyjną, której głową pozostawała Elżbieta II.

W 2015 roku premier Freundel Stuart zapowiedział, że państwo "musi przejść z systemu monarchicznego do republikańskiej formy rządów w bardzo bliskiej przyszłości".

Zmiany formy rządów na republikański chce też inna była brytyjska kolonia, Jamajka.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA