fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Awaria "Czajki". Wojsko znów zbuduje most pontonowy

Fotorzepa, Jakub Czermiński
W ciągu trzech dni od dopełnienia formalności przez władze miejskie wojsko rozpocznie budowę mostu pontonowego w Warszawie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk po spotkaniu poświęconym awarii kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka".

Po kolejnej awarii rurociągu przesyłającego nieczystości w stolicy od soboty trwa zrzut ścieków do Wisły.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do rządu o umożliwienie wykorzystania mostu pontonowego do transportu ścieków. Sprawą we wtorek zajmował się sztab kryzysowy.

Odnosząc się do prośby prezydenta Warszawy Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował, żeby udzielić pomocy. - Spotkaliśmy się w grupie ministrów i przedstawicieli różnych instytucji odpowiedzialnych za te obszary, które są dotknięte awarią, żeby przedyskutować i dookreślić zakres pomocy - przekazał.

Szef KPRM poinformował, że przez wojsko zostanie zbudowany most pontonowy. - Ministerstwo Obrony Narodowej ten proces będzie koordynowało - dodał. Zaznaczył, że miasto najpierw musi dopełnić formalności związanych z "uzyskaniem stosownych zgód", a od tego momentu w ciągu trzech dni Siły Zbrojne RP są gotowe rozpocząć stawianie mostu.

Dworczyk zaznaczył, że funkcjonowanie mostu pontonowego może być możliwe do ok. połowy listopada. - To będzie uzależnione od warunków meteorologicznych - zastrzegł.

- Zostanie przekazana dokumentacja oraz rury, elementy, które były używane przy budowie alternatywnego rurociągu w 2019 r. - kontynuował Dworczyk, informując o wtorkowych ustaleniach. Dodał, że do dyspozycji miasta będą eksperci - inżynierowie, którzy planowali i nadzorowali realizację budowy rurociągu po zeszłorocznej awarii.

- Należy podkreślić, że koszty związane ze stawianiem mostu pontonowego, koszt rur, dokumentacji, utrzymanie instalacji - to będą koszty, które będzie musiało pokryć miasto stołeczne Warszawa - powiedział szef KRPM. Przekazał, że miasto będzie musiało pokryć także koszty dodatkowe, związane z funkcjonowaniem inspekcji zaangażowanych w monitorowanie czystości Wisły i wpływu awarii na środowisko.

Michał Dworczyk poinformował, że zaprosił prezydenta Warszawy, by przekazać mu "szczegółowe informacje i ustalić szczegóły". Spotkanie miałoby się odbyć w KPRM w godzinach popołudniowych.

Do pierwszej awarii rurociągu doszło przed rokiem, do kolejnej - w sobotę. Tak jak w 2019 r., tak i teraz trwa awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Pierwotnie do rzeki spływało 3 tys. litrów na sekundę, później 8 tys. Następnie zrzut wzrósł z 15 tys. litrów na sekundę w niedzielę do 20 tys. w poniedziałek.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca mówił, że jeśli doszło do rozszczelnienia osnowy tunelu, rurociąg nie będzie się już nadawał do użytku.

Dowiedz się więcej:
Wody Polskie po kolejnej awarii Czajki: Rurociąg za 700 mln zł może być do wyrzucenia

Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło w prokuraturze zawiadomienie dotyczące awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Spółka chce, by sprawdzono, czy do zdarzenia nie doszło w wyniku przestępstwa.

Dowiedz się więcej:
Minister: Kierujemy sprawę awarii w "Czajce" do prokuratury

We wtorek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w związku z awarią kolektora poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA