fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Konfederacja bez maseczek. Bosak: Nie uzgodniono z nami zobowiązań

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Żadne zobowiązania w tym zakresie nie zostały z nami przedyskutowane ani uzgodnione - powiedział poseł Krzysztof Bosak, odpowiadając na pytanie mediów dotyczące maseczek ochronnych, których politycy Konfederacji obecni na zaprzysiężeniu prezydenta nie mieli. Odnosząc się do orędzia Andrzeja Dudy ocenił, że "niewiele dowiedzieliśmy się na temat pryncypiów polityki państwowej".

W ostatnim czasie w Polsce wzrasta liczba dziennych zakażeń koronawirusem. W czwartek odnotowano najwyższy dotąd dobowy wzrost liczby osób zakażonych (726). W ciągu ostatnich dziesięciu dni potwierdzono ponad 6,1 tys. nowych przypadków koronawirusa.

Wirus SARS-CoV-2 dotarł też do parlamentu - zakażenie wykryto u trzech senatorów i posła.

Dowiedz się więcej: Koronawirus w Polsce: Rząd przywraca obostrzenia w 19 powiatach

Jak mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pojawiają się już także ogniska zakażeń związane z turystami wracającymi znad morza.

W związku z sytuacją nie odbędzie się planowana na 15 sierpnia defilada wojskowa w Warszawie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że w najbliższych dniach należy się spodziewać ok. 600 nowych zakażeń dziennie. Tłumaczył, że głównym miejscem zarażeń pozostają kopalnie na Śląsku, sytuację pogarszają także ogniska koronawirusa w Wielkopolsce i Małopolsce.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w związku z rozwojem epidemii przywrócona zostanie część obostrzeń. Zmiana ma charakter regionalny i dotyczy powiatów, w których liczba nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie dwutygodniowym jest najwyższa. Aktualnie takich powiatów jest w Polsce 19.

Również w czwartek w Sejmie odbyło się Zgromadzenie Narodowe. Andrzej Duda wygłosił orędzie inaugurujące swą drugą kadencję. Szefowa Kancelarii Sejmu informowała, że w związku z epidemią przestrzegane będą procedury sanitarne, a każdy z zaproszonych gości będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma maseczkę ochronną.

Dowiedz się więcej: Orędzie Andrzeja Dudy. "Chcę być prezydentem polskich spraw"

Politycy Konfederacji zapowiadali, że nie mają zamiaru nosić maseczek podczas Zgromadzenia Narodowego. Przewodniczący koła Jakub Kulesza przekonywał, że szefowa Kancelarii nie ma prawa zmuszać posłów do wkładania masek.

Zgodnie z zapowiedziami, posłowie Konfederacji słuchali wystąpienia prezydenta bez maseczek.

"Nic mi nie wiadomo o jakiejkolwiek podstawie prawnej"

Po tym, jak Andrzej Duda wygłosił orędzie poseł Krzysztof Bosak był pytany, czy politycy Konfederacji są gotowi zapłacić karę za brak maseczek na sali sejmowej. - Nic mi nie wiadomo o jakiejkolwiek podstawie prawnej - odpowiedział poseł.

- Na gruncie polskiego systemu konstytucyjnego Sejm ma regulacyjną autonomię jeżeli chodzi o wewnętrzne regulacje swojej pracy. W związku z tym żadna instytucja państwowa nie może narzucać izbie poselskiej czy całemu Zgromadzeniu Narodowemu jakie ma przyjąć reguły, zanim Zgromadzenie Narodowe czy izba poselska sama nie przyjmie na siebie pewnych zobowiązań - zaznaczył Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta w niedawnych wyborach. - Żadne zobowiązania w tym zakresie nie zostały z nami przedyskutowane ani uzgodnione - podkreślił.

Dopytywany, czy po przyjściu do Sejmu na Zgromadzenie Narodowe otrzymał maseczkę, poseł Konfederacji odparł: - Dziś mamy dzień zaprzysiężenia prezydenta Rzeczypospolitej. Jestem tu, by rozmawiać o poważnych sprawach.

"Niewiele dowiedzieliśmy się na temat pryncypiów polityki państwowej"

Po orędziu Andrzeja Dudy na konferencji prasowej Konfederacji Krzysztof Bosak ocenił, że wystąpienie prezydenta przypominało pod pewnymi względami exposé premiera. - Zawierało wątki dotyczące inwestycji w gminach, w powiatach, natomiast niewiele dowiedzieliśmy się na temat pryncypiów polityki państwowej, na temat wyzwań obrony praw Polaków poza granicami kraju, wyzwań globalnych, z którymi nasz kraj się ściera, zmiany globalnego układu sił, wyzwań związanych z obronnością, z polityką zagraniczną.

- Właściwie gdyby nie refren w wystąpieniach polityków obozu rządzącego, o tym, że musimy lojalnie współpracować z Amerykanami i wspierać współpracę sojuszniczą w ramach NATO, to można by odnieść wrażenie, że polityki obronnej i zagranicznej Polska nie prowadzi - komentował Bosak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA