fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wiceminister zdrowia: Mandaty mogą być dość wysokie, nawet do 30 tys. zł

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jest taka sytuacja epidemiologiczna w Polsce, że musimy przestrzegać (obostrzeń - red.), więc myślę, że w pewnym momencie ta kara musi być tak drastyczna, żebyśmy wiedzieli, że musimy przestrzegać tych zasad, ponieważ spotka nas niestety bardzo dotkliwa kara finansowa. To chyba jedyna metoda, abyśmy jednak wrócili do tych zasad, do których stosowaliśmy się na wiosnę - oświadczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się na antenie TVP Info do pytania o możliwość podniesienia wysokości mandatów dla osób nieprzestrzegających obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

W ostatnim czasie w Polsce szybciej rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 680 przypadkach - to najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii w naszym kraju. W ciągu ostatnich dziesięciu dni potwierdzono ponad 5,5 tys. zakażeń SARS-CoV-2, co oznacza wzrost liczby przypadków na poziomie niespełna 13 proc.

Koronawirus dotarł także do parlamentu - zakażenie wykryto u trzech senatorów i jednego posła.

Do sytuacji epidemiologicznej w kraju odniósł się w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Ogniska pojawiają się także od turystów, którzy wracają znad morza. Mamy takie jedno ognisko zdiagnozowane - powiedział.

- To będzie niestety pokłosie tego, że zapomnieliśmy o restrykcjach, które w dalszym ciągu obowiązują. Udajemy, że na wakacjach wirusa nie ma, no niestety on jest - dodał.

- Mam nadzieję, że nasze apele przyniosą skutek, że jednak będziemy się dystansować, będziemy używać maseczek, środków do dezynfekcji, bo to jest    jedyna metoda, abyśmy uchronili się przed zakażeniem koronawirusem - podkreślił wiceminister.

Kraska był też pytany o kwestię podniesienia wysokości kar dla osób nieprzestrzegających obowiązujących w związku z epidemią obostrzeń.

- Tak w Europie się niestety dzieje, że za nieprzestrzeganie pewnych reguł są bardzo wysokie mandaty - odparł dodając, że obecnie w Polsce mandat za nienoszenie maseczki tam, gdzie powinniśmy wynosi 500 zł. - Może to jest za mało? - zastanawiał się Kraska. Zaznaczył, że trwają prace legislacyjne nad zmianą ustawy covidowej, aby możliwe było "bardziej rygorystyczne" egzekwowanie istniejące obostrzenia. - Chodzi mi tu głównie o sklepy, o supermarkety, gdzie troszkę to prawo może nie jest do końca jednoznaczne - wyjaśnił.

- Na pewno jeżeli nie docierają do naszych obywateli nasze prośby, nie docierają liczby, które się pojawiają codziennie, myślę, że trzeba jednak zwiększyć kontrole, które już w tej chwili są czy to w środkach komunikacji publicznej, czy w sklepach. A jeżeli ktoś się nie będzie stosował, no to niestety, mandat karny na pewno taką osobę spotka i te mandaty mogą być dość wysokie, bo nawet do 30 tys. zł - powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Dopytywany o wysokość mandatów Waldemar Kraska stwierdził, że jest "zawsze daleki od tego, żeby kogoś karać". - Ale jest taka sytuacja epidemiologiczna w Polsce, że musimy przestrzegać (obostrzeń - red.) nie tylko dla siebie, ale dla osób, z którymi się stykamy, więc myślę, że w pewnym momencie ta kara musi być tak drastyczna, żebyśmy wiedzieli o tym, że musimy przestrzegać tych zasad, ponieważ spotka nas niestety bardzo dotkliwa kara finansowa. To chyba jedyna metoda, abyśmy jednak wrócili do tych zasad, do których stosowaliśmy się na wiosnę - oświadczył.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA