fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: Uwięziono troje opozycyjnych parlamentarzystów

AFP
Troje tureckich, opozycyjnych parlamentarzystów - Leyla Guven i Musa Farisogullari z prokurdyjskiej Demokratycznej Partii Ludowej (HDP) i Enis Berberoglu z opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) zostało pozbawionych statusu parlamentarzystów i uwięzionych po tym jak w toczących się przeciwko nim sprawach zapadły wyroki skazujące - podaje Reuters.

Nacho Sanchez Amor, specjalny sprawozdawca PE ds. Turcji oświadczył, że pozbawianie parlamentarzystów ich statusu było "bardzo niepokojącym krokiem  w działaniach przeciwko opozycji" podejmowanych przez tureckie władze.

HDP ma omówić kwestię uwięzienia parlamentarzystów w piątek.

Opozycja oskarża prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i rządzącą krajem Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) o tłumienie opozycji i krytyki pod adresem władz od czasu nieudanego zamachu stanu z lipca 2016 roku.

Rząd odpowiada, że podejmuje działania niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju.

Guven i Farisogullari zostali skazani na sześć lat i trzy miesiące oraz dziewięć lat więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej.

Berberoglu został skazany na pięć lat i 10 miesięcy więzienia za przekazanie gazecie nagrania, które ma przedstawiać przewożenie przez turecki wywiad broni do Syrii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA