Szef KPRM: Nie będzie kwarantanny strefowej

- Powinniśmy zmieniać procedury państwa, żeby mogło ono zachować ciągłość funkcjonowania. Niezależnie od tego jak rozwija się sytuacja, parlament i rząd muszą funkcjonować, żeby zabezpieczyć działanie państwa - oświadczył w Radiu Plus szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Aktualizacja: 13.03.2020 12:54 Publikacja: 13.03.2020 10:01

Szef KPRM: Nie będzie kwarantanny strefowej

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Ważne, żebyśmy starali się spowalniać proces rozprzestrzeniania się koronawirusa, żeby placówki służby zdrowia mogły spokojnie prowadzić prace i przyjmować chorych - powiedział szef KPRM.

Czytaj także:
Polska i świat walczą z wirusem - relacja

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że 60-70 proc. społeczeństwa może zostać zarażona wirusem. Czy polski rząd podobnie ocenia sytuację? - Myślę, że trzeba być przede wszystkim niezwykle ostrożnym w formułowaniu różnego rodzaju tez, dlatego że ten wirus znamy od niecałych trzech miesięcy. W związku z tym dzisiaj publiczne spekulowanie w jakim kierunku może się rozwinąć sytuacja jest trochę wróżeniem z fusów, to co najmniej ryzykowne - stwierdził Michał Dworczyk. - Każdy rząd powinien zrobić wszystko, żeby zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie obywateli - dodał.

"Nie będzie ograniczeń typu nałożenie kwarantanny strefowej"

Minister zapowiedział, że szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego wyda rozporządzenie, w którym "skorzysta zapewne z części uprawnień, na które pozwala wprowadzenie stanu epidemii". Decyzje mają być oparte o rekomendacje lekarzy wirusologów. Dworczyk mówił, że w związku z sytuacją w przestrzeni publicznej pojawia się mnóstwo nieprawdziwych informacji, np. o zamykaniu miast. - Dlatego bardzo ważne jest, by korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji - podkreślił.

Wkrótce ma odbyć się konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia. - Na pewno nie będzie ograniczeń typu nałożenie kwarantanny strefowej, że miasto, gmina, zostanie objęte kwarantanną - zapowiedział Dworczyk.

Przywrócenie kontroli granicznych?

Szef KPRM był pytany o ewentualne zamknięcie granic. - Analizujemy wszystkie rozwiązania - odparł. - Te decyzje będą zapadały na forum Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na pewno będzie to jeden z tematów, który będzie w agendzie dzisiejszego spotkania - dodał.

Dopytywany, czy Polska jest pod względem technicznym gotowa na taki krok, minister powiedział: - Przypomnę, że Polska jest chyba pierwszym krajem, który wprowadził kontrole sanitarne na wszystkich przejściach granicznych, gdzie odbywa się zbiorowy transport kołowy. Koordynuje to przedsięwzięcie Straż Graniczna, której funkcjonariusze odgrywają kluczowe znaczenie przy ewentualnym czasowym przywróceniu kontroli graniczne i wprowadzaniu innych decyzji, więc od strony technicznej jest to możliwe.

Co z posiedzeniem Sejmu?

Na 25 marca zaplanowano posiedzenie Sejmu. Czy powinno się ono odbyć zgodnie z harmonogramem? - Każde większe zgromadzenie osób w zamkniętym pomieszczeniu obarczone jest ryzykiem, że może dojść do zarażenia, więc posiedzenie Sejmu, czyli czterysta kilkadziesiąt osób w jednym pomieszczeniu - nie można mówić, że z tym nie ma problemu. Natomiast musimy się dostosować do obecnej sytuacji. Jeżeli chcielibyśmy mówić o innej formule głosowania musimy zmienić regulamin Sejmu, a żeby to zrobić potrzebne jest posiedzenie Sejmu. Tutaj osobą władną jest marszałek Sejmu - powiedział Michał Dworczyk.

- Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia rządu oczywiście powinniśmy dzisiaj zmieniać procedury państwa w taki sposób, żeby państwo mogło zachować ciągłość funkcjonowania. Bo niezależnie od tego jak się rozwija sytuacja parlament, rząd muszą funkcjonować, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie państwa. Wydaje mi się, że potrzebna jest poważna analiza i namysł nad tym - zaznaczył szef KPRM.

- Ważne, żebyśmy starali się spowalniać proces rozprzestrzeniania się koronawirusa, żeby placówki służby zdrowia mogły spokojnie prowadzić prace i przyjmować chorych - powiedział szef KPRM.

Czytaj także:
Polska i świat walczą z wirusem - relacja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Mariusz Błaszczak: Trzeba wyciągnąć konsekwencje
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Politycy PO na żelaznej miotle fruną do Brukseli
Polityka
Co z Ukraińcami w wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce? Stanowisko MON
Polityka
Sejm podjął decyzję w sprawie języka śląskiego