fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Japonia tworzy obronę kosmiczną. Będzie współpracować z USA

AFP
Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył 20 stycznia, że jego kraj stworzy jednostkę obrony kosmicznej, by chronić kraj przed zagrożeniami wynikającymi z rozwoju przez rywali Japonii broni rakietowej i innych technologii. Nowa jednostka ma współpracować z amerykańskimi Siłami Kosmicznymi (Space Force), powołanymi przez Donalda Trumpa.

Jednostka ds. Przestrzeni Kosmicznej (Space Domain Mission Unit) ma zacząć działać w kwietniu i będzie częścią Japoński Sił Powietrznych Samoobrony - poinformował Abe występując na forum parlamentu.

Abe mówił, że Japonia musi bronić się przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni i zagrożeniem japońskich satelitów przez oddziaływanie elektromagnetyczne. Tokio obawia się, że Chiny i Rosja tworzą systemy zdolne zakłócać, wyłączać lub niszczyć satelity.

- Musimy drastycznie zwiększyć nasze możliwości i możliwości naszego sprzętu, aby zapewnić sobie przewagę w tych dziedzinach - powiedział premier Japonii.

Jednostka ds. Przestrzeni Kosmicznej będzie ulokowana w istniejącej już bazie sił powietrznych na przedmieściach Tokio. Początkowo jednostkę będzie tworzyć ok. 20 osób. Pełną gotowość operacyjną jednostka osiągnie w 2022 roku.

Zadaniem jednostki ma być gwarantowanie utrzymania łączności satelitarnej i właściwego funkcjonowania nawigacji satelitarnej w ramach japońskich Sił Samoobrony.

W grudniu rząd Abe zdecydował o przeznaczeniu budżetu w wysokości 460 mln dolarów na projekty związane z technologiami kosmicznymi - zauważa AP.

Japońska Jednostka ds. Przestrzeni Kosmicznej ma współpracować Dowództwem Kosmicznym USA stworzonym w sierpniu i z Japońską Agencją Badania Kosmosu (JAXA).

Abe chciałby, aby Siły Samoobrony Japonii odgrywały większą rolę na arenie międzynarodowej. Ma to być możliwe m.in. dzięki bliskiej współpracy wojskowej z USA.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA