fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja zreformuje emerytury. "Zachęcimy pracowników do dłuższej pracy"

AFP
Premier Francji Edouard Philippe przedstawił szczegóły reformy emerytalnej, przeciwko której protestują związkowcy. Premier zapewnił, że nowy system emerytalny będzie "bardziej uczciwy" i "zachęci ludzi do dłuższej pracy".

Władze Francji chcą zastąpić skomplikowany system na który składa się ponad 40 państwowych planów emerytalnych uniwersalnym, opartym o system punktowy systemem, który będzie obowiązywał osoby wchodzące na rynek pracy w 2022 roku.

Jednocześnie Philippe zaproponował związkowcom pewne ustępstwa w kwestii harmonogramu wdrażania reformy - zapowiedział, że każdy, komu do emerytury pozostało maksymalnie 17 lat, będzie wyłączony z reformy.

- Nadszedł czas, by zbudować uniwersalny system emerytur - powiedział Philippe przedstawiając szczegóły reformy. - Nie ma żadnych ukrytych celów, chcemy chronić siłę nabywczą pracowników i emerytów - dziś i jutro - dodał.

Wiek emerytalny zostanie utrzymany na poziomie 62 lat, ale pracownicy będą zachęcani do dłuższej pracy. Premier spodziewa się, że w ciągu najbliższych pięciu lat średni wiek przejścia na emeryturę podniesie się do 64 lat.

Rząd wprowadzi też płacę minimalną do poziomu 1000 euro dla wszystkich, którzy uzyskali pełnię praw emerytalnych.

W ostatnim tygodniu strajk pracowników sektora publicznego we Francji, którzy chcieliby utrzymania obecnego, zapewniającego liczne przywileje systemu emerytalnego, sparaliżował Francję.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA