fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Minister obrony Iraku wyłudza szwedzkie zasiłki?

AFP
Od kilku dni szwedzkie media informują, że minister obrony Iraku Nadżah asz-Szammari ma obywatelstwo Szwecji i jest zameldowany na przedmieściu Sztokholmu. Policja prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzania zasiłków socjalnych oraz dopłat do czynszu.

Prawdziwość tej informacji potwierdziły szwedzkie władze. Ponadto podały, że Nadżah asz-Szammari zarejestrował się w Szwecji pod innym nazwiskiem. W 2009 roku wystąpił o pozwolenie na pobyt, a sześć lat później otrzymał szwedzkie obywatelstwo.

W nowej ojczyźnie nie miał stałej pracy, głównie przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów z pamięcią. Kilkakrotnie występował o zasiłki socjalne. W latach 2015-2016 miał problemy z prawem, chodziło o próbę wyłudzenia oraz inne "poważne przestępstwa", których szczegóły nie są znane.

Gazeta "Aftonbladet" informuje, że asz-Szammari i jego rodzina są nadal zameldowani na przedmieściach Sztokholmu. Policja prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzania zasiłków na dzieci oraz dopłat do mieszkania, które mieli otrzymywać w czasie, gdy mieszkali w Iraku.

52-letni Nadżah asz-Szammari od czerwca jest ministrem obrony Iraku. Jest odpowiedzialny za krwawe tłumienie antyrządowych protestów w Iraku. W wyniku interwencji wojska w ostatnich tygodniach śmierć poniosło ponad 300 demonstrantów, a ok. 15 tys. osób zostało rannych.

Konstytucja Iraku zezwala obywatelom na posiadanie podwójnego obywatelstwa, nie dotyczy to jednak osób zajmujących eksponowane stanowiska. 

W związku z ujawnieniem szwedzkich problemów, asz-Szammari zagroził pozwem mediom, które, jak twierdzi, szerzą nieprawdziwe pogłoski na jego temat. Zatrudnił już szwedzkiego adwokata.

Iracki resort obrony we wpisie na Facebooku zaatakował szwedzkie media. "Podejrzane portale kolportują kłamliwe, sfabrykowane informacje. Ich celem jest zaszkodzenie ministrowi w jego życiu osobistym i zawodowym" - napisano na stronie ministerstwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA