fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Dlaczego rząd Johnsona nie publikuje raportu ws. działań Rosji?

AFP
Michael Gove, kanclerz księstwa Lancaster, druga osoba w rządzie Borisa Johnsona nie odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zwleka z publikacją raportu dotyczącego działań rosyjskich służb specjalnych w Wielkiej Brytanii - informuje Sky News.

Gove zaprzeczył jakoby rząd próbował ukryć dokument i zapewnił, że zostanie on opublikowany "we właściwym czasie".

Wcześniej brytyjscy politycy zwracali uwagę, że opóźnienie publikacji przez rząd raportu jest czymś niecodziennym, a lord David Anderson, były niezależny recenzent ustawodawstwa dotyczącego terroryzmu na Wyspach ostrzegł, że niepublikowanie raportu "wzbudza podejrzenia co do rządu i jego motywów".

Raport przygotowany przez komisje wywiadu i bezpieczeństwa brytyjskiego parlamentu został przekazany kancelarii premiera 17 października. Aby go upublicznić niezbędna jest jednak decyzja premiera Johnsona.

Zazwyczaj decyzja taka zapada po ok. 10 dniach, ale w związku z zakończeniem 5 listopada prac parlamentu przed przedterminowymi wyborami, prawdopodobnie raport zostanie opublikowany dopiero po wyborach.

Gove pytany o sprawę w programie radiowym BBC zapewnił, że raport zostanie opublikowany "zgodnie z obowiązującymi procedurami we właściwym terminie".

Na pytanie, czy wyborcy nie powinni poznać treści raportu przed wyborami, Gove odparł, że "nie wie".

- Nie mam nic wspólnego z tym raportem - dodał.

Rosja jest oskarżana o prowadzanie na Zachodzie nielegalnych działań obejmujących m.in. rozprowadzanie tzw. fake newsów, próby wywierania wpływu na wyniki demokratycznych wyborów, a także pogłębianie podziałów przed referendum ws. brexitu.

Wielka Brytania oskarża rosyjski wywiad wojskowy - GRU - o próbę otrucia byłego pułkownika GRU, skazanego w Rosji za współpracę z brytyjskim wywiadem, Siergieja Skripala i jego córki Julii z użyciem broni chemicznej. Do ataku na Skripala doszło na terytorium Wielkiej Brytanii.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA