fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Gowin: Zandberg - marksista, Czarzasty - obrońca SB-ków

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
- Nie mam tak dużej wyobraźni, żeby wyobrazić sobie (siebie - red.) we wspólnym obozie z Włodzimierzem Czarzastym, który jest szczerym obrońcą SB-ków - powiedział w radiowej Trójce wicepremier Jarosław Gowin, komentując sugestie, że kierowane przez niego Porozumienie mogłoby przejść na stronę opozycji.

Europoseł PO Radosław Sikorski mówił w TOK FM, że gdyby Porozumienie Jarosława Gowina opuściło obóz Zjednoczonej Prawicy, PiS straciłby większość. Były szef MSZ ocenił, że Gowinowi - byłemu politykowi PO - współpraca z Prawem i Sprawiedliwością nie służy. Zdaniem Sikorskiego, świadczyć o tym może liczba głosów, uzyskanych przez wicepremiera w ostatnich wyborach parlamentarnych. Pytany, czy przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna rozmawiał z Gowinem, europoseł odparł, że "zawsze powinny być jakieś kanały komunikacji między rządem a opozycją".

- Obóz Zjednoczonej Prawicy, o tym mogę zapewnić wszystkich, jednych martwiąc, innych radując, będzie równie zjednoczony jak w poprzednich czterech latach - powiedział w radiowej Trójce Jarosław Gowin, pytany o plany swej formacji. - Mam nadzieję, że będę wicepremierem w trwałym, czteroletnim rządzie Mateusza Morawieckiego - dodał.

Czytaj także:
Cymański o Banasiu: Wiemy, czyimi głosami został wybrany

Sugestie Sikorskiego określił jako pomysły "całkowicie egzotyczne" i próbę "wbicia klina" w obóz Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier pytał, czy można go sobie wyobrazić w jednym obozie rządowym z liderem Razem Adrianem Zandbergiem czy działaczem Wiosny Krzysztofem Śmiszkiem, wybranym do Sejmu z list KW SLD. Gowin nazwał Zandberga "szczerym marksistą", a Śmiszka - "szczerym wyznawcą ideologii LGBT".

- Ja nie mam tak dużej wyobraźni, żeby wyobrazić sobie (siebie - red.) we wspólnym obozie z (szefem SLD - red.) Włodzimierzem Czarzastym, który jest szczerym obrońcą SB-ków - powiedział wicepremier. - Niech lewica idzie swoją drogą - zaznaczył. - Centroprawica będzie się konsolidowała. Mam nadzieję, że w maju podczas wyborów prezydenckich potwierdzimy mandat zaufania Polaków - zadeklarował.

Zdaniem Gowina, plany Zjednoczonej Prawicy powinny być podporządkowane temu, aby kandydat obozu zwyciężył w wyborach prezydenckich. - Trzeba zrezygnować ze wszystkich rozwiązań, które mogłyby zmniejszać szanse prezydenta Andrzeja Dudy na reelekcję, a równocześnie zwiększać skuteczność w funkcjonowaniu państwa, m.in. zwiększać jakość usług - powiedział wicepremier.

Odnosząc się do sytuacji politycznej w Senacie Gowin stwierdził, że w izbie wyższej nikt nie będzie miał trwałej większości. - Jednak wszystko na razie wskazuje na to, że marszałka Senatu wskażą senatorowie opozycyjni oraz niezależni, a więc w kontrze do Zjednoczonej Prawicy. Opozycja liczy więc na to, że w momencie wygrania wyborów prezydenckich przez kandydata opozycyjnego weźmie nas w dwa ognie i rozpocznie się destrukcja w rządzie – oświadczył.

Źródło: Polskie Radio Program Trzeci
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA