fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran: Izrael chce wojny za wszelką cenę

AFP
Po tym jak premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował o odkryciu przez Izrael nieznanego dotychczas irańskiego ośrodka biorącego udział w irańskim programie atomowym, szef MSZ Iranu, Javad Zarif, pisze na Twitterze, że szef izraelskiego rządu "chce wojny" za wszelką cenę.

W przemówieniu transmitowanym przez izraelską telewizję w poniedziałek Netanjahu poinformował, że Teheran prowadził prace zmierzające do pozyskania broni atomowej w tajnym ośrodku znajdującym się w mieście Abade, łamiąc postanowienia Układu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej.

Odpowiadając Netanjahu Zarif napisał na Twitterze, że "posiadacz prawdziwych bomb atomowych krzyczy wilk w związku z domniemanym istnieniem zniszczonego ośrodka w Iranie".

Zarif dodał, że "Drużyna B" (Benjamin Netanjahu, a także doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa, John Bolton i saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman) "po prostu che wojny, niezależnie od tego ile niewinnej krwi (zostanie przelanej - red.)".

Zarif do wpisu dołączył nagranie z 2002 roku, na którym Netanjahu mówi w Kongresie jakie będą pozytywne skutki odsunięcia od władzy Saddama Husajna, a także link do artykułu z 1986 roku mówiącego o tajnym izraelskim arsenale atomowym.

Iran oskarżył też w poniedziałek USA o łamanie Układu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej poprzez modernizowanie swojego arsenału atomowego zamiast zmierzania do jego redukcji.

Uważa się, iż Iran zmierzał do pozyskania broni atomowej przed ograniczeniem swojej aktywności w zakresie wzbogacania uranu na mocy porozumienia z Zachodem z 2015 roku. W 2018 roku od tego porozumienia odstąpiły jednak USA, nakładając ponownie sankcje na Iran. W ostatnich dniach Iran ogłasza kolejne kroki na drodze do odrzucenia ograniczeń nałożonych na niego przez umowę z 2015 roku.

W poniedziałek Netanjahu poinformował, że Izrael zdobył informacje o tajnym ośrodku atomowym w Iranie w czasie akcji Mosadu przeprowadzonej w Teheranie w 2018 roku. Kiedy Iran zorientował się, że Izrael wie o ośrodku, miał go natychmiast zniszczyć - twierdzi Netanjahu. Premier Izraela pokazał też zdjęcia zniszczonego ośrodka wykonane w czerwcu i lipcu. Premier Izraela nie sprecyzował jakie prace miały być wykonywane w ośrodku.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA