fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Gruzji Mamuka Bachtadze podał się do dymisji

Preiss/ MSC [CC BY 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en)]
Gruziński premier Mamuka Bachtadze, który pełnił funkcję szefa rządu od czerwca 2018 r., w poniedziałek na swoim oficjalnym koncie na Facebooku ogłosił swoją rezygnację.

„To dla mnie wielki zaszczyt, a jednocześnie wielka odpowiedzialność, służyć jako premier Gruzji w obronie interesów naszego kraju. Byłem i będę członkiem zespołu Gruzińskiego Marzenia (rządzącej partii - red.) i oddanym żołnierzem naszego kraju. Chciałbym podziękować moim poprzednikom i życzyć sukcesów kolejnemu premierowi” - napisał na Facebooku Bachtadze.

Zgodnie z gruzińską konstytucją władza premiera wygasa, gdy tylko złoży on rezygnację, ale rząd nadal pełni swoje obowiązki, aż do mianowania nowego szefa rządu.

Mamuka Bachtadze został zatwierdzony na stanowisko premiera przez parlament Gruzji  20 czerwca 2018 r.

Od 13 listopada 2017 r. do czasu powołania na stanowisko premiera Bachtadze był ministrem finansów. Przed powołaniem na stanowisko ministra zajmował stanowisko dyrektora generalnego kolei gruzińskiej.

Bachtadze w swoim wpisie na Facebooku stwierdził też, że "podstawowym zadaniem" jego rządu było "doprowadzenie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i NATO na jakościowo nowy poziom oraz zwiększenie strategicznej roli Gruzji w regionie". "Z dumą pragnę zauważyć, że te stosunki są dziś na najwyższym historycznym poziomie" - podkreślił. "Dzisiaj Gruzja jest bliższa europejskiej rodzinie niż kiedykolwiek wcześniej" - dodał.

Gia Volski, lider większości parlamentarnej, zapowiedział, że nazwisko kandydata na nowego premiera zostanie ogłoszone we wtorek.

Źródło: rp.pl/ 1tv.ge
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA