fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Komisja ds. VAT: Horała chce Trybunału Stanu dla Tuska, Kopacz, Rostowskiego i Szczurka

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT rekomenduje postawienie przed Trybunałem Stanu premierów: Donalda Tuska i Ewę Kopacz oraz ministrów finansów: Jana Vincenta Rostowskiego i Mateusza Szczurka - powiedział na posiedzeniu komisji Marcin Horała.

- Luka podatkowa nie składa się wyłącznie z przestępczości podatkowej. Podstawowym schematem działania były wyłudzenia - powiedział przewodniczący komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała.

- To było stworzenie pewnego pozoru działalności gospodarczej opierającego się zazwyczaj na fałszowaniu dokumentów, który służył temu, żeby na koniec pobrać z budżetu państwa zwrot podatku, który nigdy nie był zapłacony - dodał.

Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT liczy około 500 stron. Dokument powstał na podstawie przesłuchań ponad 60 świadków i zgromadzonych do tej pory materiałów.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że luka w podatku VAT za rządów PO–PSL wyniosła ponad 250 mld zł. Sejmowi śledczy wzięli pod lupę lata 2007–2015, sprawdzając, czy doszło do zaniedbań i zaniechań organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego.

Komisja powstała na początku lipca 2018 roku. - Rząd Platformy mając taką możliwość, mając te pieniądze na wyciągnięcie ręki, wolał pozostawić je grupom przestępczym, zamiast je grupom przestępczym odebrać i przekazać Polakom - mówił poseł PiS Marcin Horała zapowiadając powstanie komisji.

Prace komisji mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA