fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

11 tydzień demonstracji w Hongkongu. "Demokracja, teraz!"

AFP
Tysiące protestujących, w większości ubranych na czarno, zebrało się mimo intensywnych opadów deszczu na antyrządowym wiecu w parku w Hongkongu w niedzielę. Protesty w Hongkongu trwają już od 11 tygodni - informuje Reuters.

Frekwencja na wiecu ma być sygnałem, czy ruch protestu wobec władzom Hongkongu wciąż ma masowe poparcie, po tym jak w ubiegłym tygodniu obecność protestujących na międzynarodowym lotnisku w tym mieście doprowadziła do jego czasowego zamknięcia, a szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam, ostrzegała, że protestujący kierują miasto "w otchłań".

Protesty w Hongkongu rozpoczęły się w związku z przygotowanymi przez władze przepisami, pozwalającymi na ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin, gdzie mogliby być oni sądzeni przez podległe Komunistycznej Partii Chin sądy. Przepisy te uznano za cios w wolności zagwarantowane Hongkongowi w ramach zasady "jedno państwo, dwa systemy", na którą władze w Pekinie zgodziły się przed przekazaniem im kontroli nad Hongkongiem przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

W związku z protestami władze zdecydowały się na zawieszenie kontrowersyjnych przepisów, ale nie uspokoiło to nastrojów w mieście. Protestujący domagają się całkowitego wycofania się z kontrowersyjnej ustawy, dymisji Carrie Lam i oczyszczenia z zarzutów osób zatrzymanych przez policję w trakcie protestów.

- Mieszkańcy Hongkongu są zmęczeni protestami, to ostatnia rzecz, której chcemy. Jest strasznie gorąco i pada. To tortura pojawiać się na protestach - mówił 24-letni uczestnik niedzielnej demonstracji, Jonathan, cytowany przez agencję Reuters.

- Ale musimy tu być, ponieważ nie mamy wyboru. Musimy trwać dopóki rząd nie okaże nam szacunku, na jaki zasługujemy - dodał.

W niedzielę demonstracja odbywa się w Parku Wiktorii. Demonstranci mają ze sobą transparenty z hasłami "Wolny Hongkong!", "Demokracja, teraz!".

W sobotę w Hongkongu odbyła się demonstracja poparcia dla władz. Według organizatorów wzięło w niej udział 476 tys. osób, choć policja szacuje liczbę uczestników na 108 tysięcy.

Protesty w Hongkongu są jednym z największych wyzwań dla prezydenta Xi Jinpinga od momentu objęcia przez niego władzy w 2012 roku. Kryzys zbiega się z przygotowaniami Chin do obchodów 70. rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej.

Chiny oskarżają zagraniczne siły o inicjowanie protestów. Istnieją obawy, że Pekin zdecyduje się na siłowe rozwiązanie problemu.

Tymczasem Frances Chan, 60-letnia uczestniczka niedzielnego protestu zapewnia, że sytuację uspokoi "wysłuchanie przez władze pięciu postulatów" protestujących.

- Chcemy pokoju i wolności - zapewnia Chan.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA