fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Finlandia: Nauczyciele chcą zarabiać 3 tys. euro miesięcznie

stock.adobe.com
Związek zawodowy fińskich nauczycieli, OAJ, skierował do rządu premiera Anttiego Rinne liste postulatów do rozważenia. Wśród nich jest wydłużenie obowiązkowej edukacji szkolnej do 19. roku życia (obecnie obowiązek edukacji obejmuje dzieci do 16. roku życia) i zmniejszenie liczebności klas.

Związkowcy z OAJ chcą, aby w pierwszych dwóch latach nauczania w szkole podstawowej na jednego nauczyciela przypadało maksymalnie 18 uczniów, a w toku dalszej edukacji - 20.

Zdaniem OAJ mniejsze klasy poprawią poziom bezpieczeństwa w szkołach i zintensyfikują interakcje uczniów z nauczycielem, co poprawia proces edukacji. Taka reforma kosztowałaby 13 mln euro.

Związek chce też wydłużenia wieku przymusu szkolnego do 19. roku życia. Rząd zapowiedział działania zmierzające do objęcia obowiązkiem szkolnych Finów do 18. urodzin.

Jednak zdaniem nauczycieli wielu uczniów do 18. urodzin może nie dokończyć swojej edukacji, ponieważ większość uczniów w momencie szkoły średniej ma już 19 lat.

OAJ postuluje też stopniowe podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, które ostatecznie miałyby osiągnąć poziom 3 tys. euro (ok. 12,8 tys. zł) miesięcznie. Minimalne wynagrodzenie dla nauczyciela w fińskiej szkole wynosi dziś 2661 euro (ok. 11,4 tys. zł).

Związkowcy zwracają uwagę, że podwyżka płac jest potrzebna ponieważ, chociaż zawód nauczyciela w Finlandii wciąż jest popularny, to jednak z roku na rok liczba chętnych do podjęcia tej pracy zmniejsza się, co oznacza, że "poziom płac, warunki pracy i możliwości rozwoju nie przyciągają młodych ludzi tak, jak kiedyś".

Źródło: yle.fi english
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA