fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Myśliwiec z Wenezueli "niebezpiecznie zbliżył się" do samolotu USA

AFP
Myśliwiec z Wenezueli w piątek "niebezpiecznie zbliżył się" do samolotu amerykańskiej marynarki wojennej, który znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej "zagrażając bezpieczeństwu załogi i misji" realizowanej przez samolot USA - podała w niedzielę amerykańska armia.

W incydencie brały udział wenezuelski Su-30 (samolot rosyjskiej konstrukcji) i amerykański EP-3 Aries II, samolot rozpoznawczy.

Amerykański samolot - jak podaje Dowództwo Południowe USA - realizował misję "wykrywania i monitorowania" w rejonie Morza Karaibskiego. Samolot miał znajdować się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

"Po zapoznaniu się z dokumentacją wideo ustaliliśmy, że wyprodukowany w Rosji myśliwiec agresywnie podążał za EP-3 w niebezpiecznej odległości w międzynarodowej przestrzeni powietrznej przez przedłużający się czas, zagrażając bezpieczeństwu załogi i misji EP-3" - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Wenezuela w niedzielę potępiła USA za to, że samolot EP-3 naruszył "bezpieczeństwo operacji powietrznych i traktaty międzynarodowe".

Według strony wenezuelskiej dowództwo wenezuelskiej armii działało w celu przechwycenia samolotu z użyciem dwóch samolotów sił powietrznych "chcąc zastosować międzynarodowe protokoły ustanowione przez ICAO. Samolot amerykański nie wypełnił tych protokołów i został zmuszony do opuszczenia (wenezuelskiej przestrzeni powietrznej" - czytamy w komunikacie wenezuelskiej armii.

Tymczasem amerykańskie Dowództwo Południowe w swoim oświadczeniu zarzuca "reżimowi Maduro podważanie międzynarodowo-uznawanych praw i demonstrowanie pogardy dla porozumień międzynarodowych", które dają "USA i innym państwom prawo do bezpiecznego realizowania lotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej".

"Mimo że Wenezuelczycy cierpią, kluczowa infrastruktura tego kraju się sypie, dzieci głodują, Maduro używa cennych zasobów swojego kraju do podejmowania niesprowokowanych i nieusprawiedliwionych działań" - głosi komunikat Dowództwa Południowego.

Według Wenezueli ponad 76 amerykańskich samolotów próbowało wlecieć w wenezuelską przestrzeń powietrzną w 2019 roku.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA