fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nie żyje dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

AFP
Stojący na czele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Yukiya Amano, zmarł w wieku 72 lat. Amano miał wkrótce ustąpić z urzędu w związku z problemami zdrowotnymi - informuje Reuters.

72-letni Japończyk piastował urząd dyrektora generalnego MAEA od 2009 roku. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Mohamed ElBaradei.

Amano stał na czele MAEA w czasie okresu intensywnych negocjacji z Iranem na temat programu atomowego tego kraju - co doprowadziło do zawarcia przez mocarstwa zachodnie porozumienia z Teheranem.

Amano miał zamiar odejść z urzędu w marcu 2021 roku, przed końcem jego trzeciej czteroletniej kadencji (upływającej 30 listopada 2021 roku).

We wrześniu 2018 roku MAEA poinformowała, że Amano przeszedł zabieg medyczny, którego natury nie ujawniono. MAEA nie ujawniła również na co chorował Amano.

"Sekretariat MAEA z największym smutkiem informuje o śmierci dyrektora generalnego Yukiyi Amano" - głosi komunikat tej instytucji.

Następcą Amano na stanowisku ma być argentyński ambasador przy MAEA, Rafael Grossi. O urząd ma też ubiegać się Rumun Cornel Feruta.

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA