fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zełenski zapowiada utworzenie „zielonego” korytarza dla turystów w Czarnobylu

AFP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział wprowadzenie ułatwień dla turystów odwiedzających Czarnobyl i okolice, w tym zniesienie zakazu robienia zdjęć w strefie wykluczenia.

Prezydent Ukrainy podpisał dekret, który ma przekształcić strefę wykluczenia wokół Czernobyla w jeden z punktów wzrostu gospodarczego „nowej Ukrainy”. Poinformował o tym podczas ceremonii oddania do eksploatacji "Nowej Bezpiecznej Powłoki" nad blokiem energetycznym w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, która zastąpiła wysłużony Sarkofag.

- Dzisiaj podpisałem dekret, który będzie początkiem przekształcenia strefy wyłączenia w jeden z punktów wzrostu nowej Ukrainy - powiedział prezydent. - Na początek stworzymy „zielony” korytarz dla turystów i rozprawimy się z drobną korupcją - nie będzie już wielkich linii w punktach kontrolnych oraz nagłych zakazów, o których ludzie dowiadują się po przybyciu do punktu kontrolnego - powiedział.

Zełenski podkreślił, że dokument przewiduje również zniesienie zakazu robienia zdjęć i filmów w Czarnobylu. - Zakaz nagrywania filmów zostanie zniesiony, podobnie jak inne bezsensowne ograniczenia. Przestańmy wreszcie straszyć ludzi, odwiedzających i sprawmy, by strefa wykluczenia stała się magnesem naukowym i turystycznym w przyszłości. Zmieńmy ją w przestrzeń wolności, która stanie się jednym z symboli nowej Ukrainy - bez korupcji, bez głupich praw, ale z inwestycjami i przyszłością - podkreślił.

W środę doszło do oficjalnego przejęcia przez rząd ukraiński "Nowej Bezpiecznej Powłoki" od konsorcjum NOVARKA, która prowadziła prace budowlane. "Arka" o wartości 1,5 mld euro ma wytrzymać co najmniej 100 lat, pomoże też w demontażu poprzednich zabezpieczeń - tzw. Sarkofagu.

Po emisji serialu HBO "Czarnobyl", turyści zalali wręcz strefę wykluczenia. Biura podróży odnotowały wzrost liczby turystów o 40 procent względem tego samego okresu w zeszłym roku, a rejestrują tylko, którzy oficjalnie strefę odwiedzają.

Źródło: rp.pl/ UNIAN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA