Wyniki wyborów do Kongresu USA

Republikanie zachowają większość w Senacie po wyborach do Kongresu z 6 listopada - podają amerykańskie media. Partia Republikańska straciła natomiast większość w Izbie Reprezentantów, w której Demokraci zapewnili sobie co najmniej 218 miejsc.

Aktualizacja: 07.11.2018 10:35 Publikacja: 07.11.2018 03:44

Wyniki wyborów do Kongresu USA

Foto: AFP

Republikanie obronili większość w Senacie dzięki zwycięstwom w Teksasie, Dakocie Północnej i Indianie. Do 6 listopada Republikanie mieli w 100-osobowym Senacie 51 miejsc, a Demokraci - 49. Prezydent Donald Trump, komentując wynik wyborów na Twitterze określił je mianem "ogromnego sukcesu".

 

Rzeczniczka prezydenta, Sarah Sanders, wydała oświadczenie, w którym poinformowała, ze prezydent Trump zadzwonił do Mitcha McConnella, lidera Republikanów, aby pogratulować mu zdobycia kolejnych miejsc w Senacie.

Trump miał rozmawiać również z przewodniczącym Izby Reprezentantów Paulem Ryanem i liderką Demokratów w Izbie Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Ponadto Trump pogratulował zdobycia zwycięstw w wyborach Republikanom (Rickowi Scottowi, Mike'owi DeWine, Kevinowi Cramerowi, Joshowi Hawley'owi, Brianowi Kempowi i Ronowi DeSantisowi) oraz demokratycznemu senatorowi Chuckowi Schumerowi.

Kluczowe dla utrzymania przewagi w Senacie było dla Republikanów zwycięstwo Mike Brauna nad Joe Donnellym w Indianie. Sarah Sanders, rzeczniczka prezydenta podkreśliła, że w zwycięstwie Braunowi znacznie pomógł prezydent Donald Trump, który pojawił się wraz z nim na wiecu w przededniu wyborów.

Miejsce w Senacie obronił Demokrata Joe Manchin - jedyny demokratyczny senator, który głosował za kandydaturą Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego.

W wyborach cząstkowych do Senatu (co dwa lata wymieniana jest jedna trzecia składu izby wyższej Kongresu) Demokraci bronili 26 mandatów - przypomina BBC.

Miejsce w Senacie wywalczył m.in. Republikanin Mitt Romney, który w przeszłości bez powodzenia walczył z Barackiem Obamą o prezydenturę, a w ostatnim czasie był jednym z krytyków Donalda Trumpa w Partii Republikańskiej. Romney został senatorem ze stanu Utah.

Gubernatorem Florydy został Republikanin Ron DeSantis, który pokonał pierwszego w historii czarnoskórego kandydata na gubernatora tego stanu, Demokratę Andrew Gilluma.

Z kolei Demokrata Tony Evers wygrał wybory na gubernatora z Republikanienm Scottem Walkerem. Zwycięstwo Eversa ma dać Demokratom szansę na zdobycie głosów elektorskich w Wisconsin w 2020 roku. W 2016 roku w wyborach prezydenckich Wisconsin zagłosowało na Donalda Trumpa.

Demokratom udało się odebrać miejsce w Senacie Republikanom w stanie Nevada, gdzie Jacky Rosen pokonała Republikanina Deana Hellera.

Czytaj także:

Najważniejszy egzamin Trumpa

Wybory w USA: Emocje jak w 1994 roku

Wybory w USA: Pochodzący ze Słupska Tom Malinowski dostał się do Kongresu

Jednocześnie Republikanie stracą większość w Izbie Reprezentantów, co utrudni realizowanie polityki administracji Donalda Trumpa. O tym, że Demokraci odbiorą Republikanom co najmniej 23 mandaty w izbie niższej Kongresu, co da im większość, informowały - na podstawie swoich prognoz - telewizje Fox News i NBC. Ok. 9 czasu polskiego Demokraci oficjalnie zagwarantowali sobie 218 miejsc - czyli większość - w Izbie Reprezentantów.

Wybory, odbywające się w połowie kadencji obecnego prezydenta USA, uważane są za rodzaj referendum dotyczącego oceny jego dotychczasowej polityki.

Po wyborach z 6 listopada po raz pierwszy w Kongresie zasiądzie kobieta, która nie skończyła jeszcze 30 lat - do Izby Reprezentantów dostała się, startująca z Nowego Jorku, 29-letnia Demokratka Alexandria Ocasio-Cortez.

Sharice Davids została natomiast pierwszą rdzenną Amerykanką, która zasiądzie w Izbie Reprezentantów. 38-letnia Davids pokonała w wyborach Republikanina Kevina Yodera.

Z kolei Ilhan Oimar i Rashida Tlaib zostaną - według wstępnych wyników - pierwszymi muzułmankami, które zasiądą w Kongresie (o mandaty walczyły w Minnesocie i Michigan).

 

Demokratka Lauren Underwood została pierwszą czarnoskórą kobietą, która wygrała wybory w 14 okręgu w Illinois - informuje AP. Underwood, pielęgniarka, która pracowała w administracji Baracka Obamy jako doradca w Departamencie Zdrowia, pokonała faworyzowaną Republikankę Randy Hultgren. Przez ostatnie lata 14 okręg w Illinois był jednym z "republikańskich" okręgów.

BBC odnotowuje też istotne zwycięstwa Demokratki Jennifer Wexton w Wirginii i Donny Shalali, która wygrała w "republikańskim" okręgu na Florydzie.

Nancy Pelosi, która prawdopodobnie odzyska fotel przewodniczącej Izby Reprezentantów (pełniła tę funkcję w latach 2007-2010) zapowiedziała, że Demokraci użyją większości w tej izbie Kongresu, aby realizować "ponadpartyjną agendę", ponieważ kraj ma "dość podziałów".

Z kolei Paul Ryan, ustępujący przewodniczący Izby Reprezentantów (w obecnych wyborach nie kandydował) stwierdził, że "historia się powtarza i Republikanie znów po ośmiu latach tracą kontrolę nad Izbą Reprezentantów".

Ryan dodał, że partia, z której pochodzi prezydent zasiadający w danym momencie w Białym Domu często, w pierwszych wyborach za kadencji danego prezydenta, traci wiele miejsc w Kongresie.

- Amerykanie nie potrzebują wyborów, aby wiedzieć, że jesteśmy podzielonym narodem, a teraz mamy podział w Waszyngtonie - stwierdził Ryan.

Republikanie obronili większość w Senacie dzięki zwycięstwom w Teksasie, Dakocie Północnej i Indianie. Do 6 listopada Republikanie mieli w 100-osobowym Senacie 51 miejsc, a Demokraci - 49. Prezydent Donald Trump, komentując wynik wyborów na Twitterze określił je mianem "ogromnego sukcesu".

Rzeczniczka prezydenta, Sarah Sanders, wydała oświadczenie, w którym poinformowała, ze prezydent Trump zadzwonił do Mitcha McConnella, lidera Republikanów, aby pogratulować mu zdobycia kolejnych miejsc w Senacie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Świat zapomniał o Białorusi. Co na to przeciwnicy dyktatora?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr
Polityka
Wybory do PE. Czy eurosceptycy zatrzymają integrację?
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii
Polityka
Senat USA się śpieszy. Szybka ścieżka ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu