fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kopenhaga: 15 proc. wyborców to nie Duńczycy

fotolia.com
Nawet 15 proc. mieszkańców Kopenhagi uprawnionych do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach samorządowych to obywatele państw innych niż Dania.

W wyborach samorządowych w Danii mogą brać udział obywatele Danii, a także innych państw UE oraz Norwegii i Islandii. Prawo udziału w wyborach mają również osoby, które mieszkają w Danii przez co najmniej trzy lata poprzedzające wybory.

Wybory samorządowe w Danii odbędą się 21 listopada.

Z analizy przygotowanej przez duński thinktank wynika, że Kopenhaga jest miastem, w którym odsetek wyborców z innych niż Dania krajów UE uprawnionych do udziału w wyborach jest najwyższy.

W poprzednich wyborach wyborców nie będących Duńczykami nie udało się jednak zmobilizować do uczestnictwa w głosowaniu - głosy oddało tylko 14,7 proc. spośród uprawnionych do tego obcokrajowców.

Łącznie w najbliższych wyborach samorządowych w Danii może wziąć udział 355 881 obcokrajowców - to wzrost o 33 proc. w stosunku do 2013. Spośród tych osób 179 989 stanowią obywatele UE - to cztery procent wszystkich uprawnionych do głosowania.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA