fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Warszawa: Większa dotacja dla Teatru Powszechnego

Wikimedia Commons/Tadeusz Rudzki
Władze Warszawy wprowadziły poprawkę budżetu, który trafi do Teatru Powszechnego. Radni przekażą teatrowi prawie dwa miliony złotych więcej niż początkowo zakładano.

Wczoraj warszawscy radni postanowili, że dotacja dla Teatru Powszechnego zostanie zwiększona o milion 870 tysięcy złotych. To najwyższa zmiana, jaką wpisaną w korekcie budżetowej ze wszystkich warszawskich teatrów. Wcześniej teatr miał zagwarantowane ponad osiem milionów złotych.

Na sesji pracowników ratusza Filip Frąckowiak z PiS pytał, czy zmiana budżetu jest nagrodą za spektakl "Klątwa". Opinii tej zaprzeczył dyrektor stołecznego biura kultury Tomasz Thun-Janowski. - Instytucje kultury nie są nagradzane finansowo za swoją działalność - odpowiedział.

Wczoraj odrzucono również wniosek o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący stanowiska w sprawie spektaklu. Projekt w tej sprawie zgłosili radni klubu PiS.

Stołeczny ratusz w lutym poinformował, że nie planuje odebrania dofinansowania Teatrowi Powszechnemu ani odwołania jego dyrektora. Podkreślał, że za repertuar odpowiada dyrektor teatru, a o zniesławieniu czy obrazie uczuć religijnych decyduje sąd, a nie władze miasta.

"Klątwa" Olivera Frljicia, która miała premierę w sobotę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu". "Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - głosi komunikat Teatru Powszechnego. Dodano w nim, że "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w konstytucji RP".

 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA