fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Magdalena Ogórek: Rządy PiS mogą zakończyć się sukcesem

Magdalena Ogórek
rp.pl
Historyk Magdalena Ogórek komentowała w programie #RZECZoPOLITYCE sytuację, w której wnuczka i prawnuczka wieszcza Stanisława Wyspiańskiego domagają się wydania im jego dzieł. Odniosła się także do sytuacji politycznej twierdząc, że rządy PiS mogą zakończyć się sukcesem.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota rozmawiał z Magdaleną Ogórek o procesie o część spadku, jaki wnuczka Stanisława Wyspiańskiego wytoczyła 109 lat po śmierci artysty. Szerzej o sytuacji można przeczytać dzisiaj w „Rzeczpospolitej” w artykule Marka Domagalskiego: „Po stu latach wnuczka i prawnuczka chcą spadku po Wyspiańskim”.

Wnuczka i prawnuczka chcą odzyskać choć część dzieł po narodowym wieszczu i malarzu. Dwie żyjące spadkobierczynie po Wyspiańskim: wnuczka Dorota Wyspiańska-Zapędowska i Iwona Michalska-Sosnowska, prawnuczka po innym dziecku artysty, wytoczyły w tej sprawie proces państwu polskiemu.

- To jest ogromnie trudna sprawa, bo rzadko kiedy zdarzają się roszczenia, które maja 109 lat. To jest niezwykle zawiłe, jeżeli chodzi o stan prawny – komentowała sytuację Ogórek. Wynika to m.in. z tego, że przez ponad 100 lat zmieniały się w Polsce porządki prawne. – Mają jednak o co walczyć, bo same kartony witrażowe w związku z witrażami w Kościele Franciszkanów w Krakowie są niezwykle cenne – twierdzi Ogórek.

W trakcie wnikliwego postępowania spadkobierczynie dowiedziały się o istnieniu tzw. kwitu depozytowego potwierdzającego, że trzy lata po śmierci Wyspiańskiego jego żona Teofila przekazała muzeum 65 jego dzieł, które miały zostać wykupione przez muzeum. Wątpliwości wzbudza fakt, że nie ma pewności czy wdowa po Wyspiańskim dostała pieniądze i czy w ogóle miała do tego prawo. - W postępowaniu w porządku prawnym w Polsce te sytuacje rozwiązują się bardzo różnie. Nie mamy stałego schematu – mówiła historyk Ogórek.

Czy w Polsce mamy instrumenty prawne żeby odzyskiwać skradzione lub skonfiskowane dzieła? - Nie ma ustawy reprywatyzacyjnej i z tym boryka się każda władza, która kukułcze jajo podrzuca spadkobiercom – twierdzi Ogórek. Uważa, że to są bardzo skomplikowane sprawy na ogromną skalę.

- Na ten moment połowa dzieł w muzeach to są dzieła o bardzo skomplikowanej naturze prawnej. Druga rzecz to 80 tys. dzieł sztuki jest tzw. mieniem podworskim, czyli dziełami przejętymi przez państwo, gdy przejmowało ono majątki ziemskie – wyjaśnia rozmówczyni. - 70 tys. dzieł to te zrabowane w trakcie II wojny światowej i 80 tys. te dzieła podworskie z trudną sytuacją prawną, do których w każdej chwili mogą pojawić się roszczenia.

Magdalena Ogórek została zapytana również o obecną sytuację polityczną w Polsce. Jej zdaniem narracja opozycji o tym, że PiS łamie demokrację i zmierza w stronę autorytaryzmu nie jest adekwatna do tego co się dzieje na scenie politycznej. – Dziwi mnie taka narracja opozycji, która jednak ma do tego prawo – uważa Ogórek. – Proszę zauważyć, że Program 500+ cieszy się sukcesem, na razie sondaże są bardzo dobre.

- Jeżeli PiS pójdzie w stronę rozkręcania gospodarki i naprawy prawa podatkowego to wróżę duży sukces – mówiła w programie #RZECZoPOLITYCE była kandydatka na prezydenta.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA