fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Jakie wydatki na wynajmowany lokal zmniejszą PIT

123RF
Fiskus zgadza się na odliczanie od przychodu wynajmującego kosztów wyposażenia i remontu mieszkania. A także odsetek od kredytu.

Osoba, która zdecyduje się na rozliczanie przychodów z najmu według ustawy o PIT, może je obniżyć o koszty. Dzięki temu zapłaci niższą daninę skarbówce.

Podatkowe koszty to nie tylko amortyzacja mieszkania (o której piszemy w tekście powyżej), ale też szereg związanych z nim wydatków. Z ostatnich interpretacji wynika, że fiskus nie powinien ich kwestionować.

Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną przez Izbę Skarbową w Katowicach. Kobieta jest właścicielką kawalerki. Kilkanaście lat w niej mieszkała, teraz chce ją wynająć. Zamierza sporo zainwestować w lokal – kupi sprzęt AGD, meble, pomaluje ściany, wymieni drzwi, instalację sanitarną.

Kobieta zapytała fiskusa, czy może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów. Tak, ponieważ celem tych inwestycji jest uzyskanie przychodu. Nie ma znaczenia, że zostały przeprowadzone przed rozpoczęciem najmu. Wydatki mają na celu przygotowanie lokalu, zwiększenie jego atrakcyjności i w konsekwencji otrzymanie wyższej ceny (interpretacja nr 2461-IBPB-2-2.4511.1017.2016.1.AK).

Rozliczyć w kosztach można też wydatki na wyposażenie kupione od poprzedniego właściciela lokalu (potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0115-KDIT3.4011.218.2017.2.DR).

Skarbówka pozwala też odliczyć odsetki od kredytu na wynajmowane mieszkanie. Oto przykład: o interpretację wystąpił mężczyzna, który spłaca kredyt we frankach szwajcarskich. Zaciągnął go w 2008 r. Wtedy też kupił mieszkanie. Pod koniec zeszłego roku zaczął je wynajmować. Nadal spłaca kredyt i chciałby zaliczać odsetki do kosztów uzyskania przychodów z najmu.

Fiskus nie miał nic przeciwko temu. Zastrzegł jedynie, że odliczyć można tylko te odsetki, które zostały zapłacone po przekazaniu lokalu do wynajmu (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0111-KDIB2-2.4011.87.2017.1.JW).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA