fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Bez ulgi na ogrodzenie i chodnik w PIT od sprzedaży nieruchomości

Fotolia.com
Budowa podjazdu i zagospodarowanie działki nie dają prawa do zwolnienia z PIT od sprzedaży nieruchomości. Podobnie jak zakup mebli, nawet w trwałej zabudowie.

Sprzedający nieruchomość uniknie podatku, jeśli zainwestuje we własne cele mieszkaniowe. Skarbówka wyjaśniła w najnowszej interpretacji, że nie wszystkie wydatki dają prawo do ulgi.

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która w 2015 r. otrzymała w darowiźnie dwie działki budowlane. Jedną sprzedała przed upływem pięciu lat – w 2017 r. – więc co do zasady powinna zapłacić 19 proc. PIT. Żeby tego uniknąć, postanowiła przeznaczyć pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Poinformowała o tym urząd skarbowy, składając PIT-39 za 2017 r. Rozpoczęła na drugiej działce budowę domu letniskowego, który zamierza przekształcić w mieszkalny. Chce tam zamieszkać do końca 2019 r. We wniosku o interpretację zapytała, czy dzięki temu będzie zwolniona z podatku na podstawie ulgi mieszkaniowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Nie dotyczy to jednak wszystkich wydatków. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwolnione są dochody ze sprzedaży nieruchomości poniesione na własne cele mieszkaniowe, w ciągu dwóch lat od sprzedaży. O tym, jakie to cele, mówi art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT. Są to m.in. wydatki na nabycie budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gruntu pod budowę, remont oraz rozbudowę, przebudowę lub adaptację lokalu na cele mieszkalne.

Dyrektor KIS potwierdził, że wydatkiem na własne cele mieszkaniowe mogą być koszty związane z przekształceniem domku letniskowego w mieszkalny. Podatniczka odliczy wynagrodzenie architekta, geodety, koszty uzgodnień instalacyjnych oraz opłaty poniesione w urzędach: za pozwolenie oraz mapy. Kobieta zapytała też o wykończenie domu. Prawo budowlane nie definiuje terminu „wykończenie", więc dyrektor KIS sięgnął do definicji słownikowej. Na tej podstawie uznał, że ulga przysługuje m.in. na wykonanie tynków, posadzek, malowanie ścian i sufitów. Podatniczka może też odliczyć koszty doprowadzenia, wykonania oraz podłączenia instalacji do budynku i wewnątrz. Chodzi o wodę, elektryczność, ogrzewanie i kanalizację. Ulga obejmuje nie tylko zakup elementów instalacji, ale także koszty wynajęcia koparki i wynagrodzenie dla specjalistów.

Odliczeniu podlegają także wydatki na położenie w kuchni lub łazience płytek ceramicznych i gresu, zainstalowanie wanny, zlewu i umywalki oraz na bojler i piec grzewczy.

Umeblowanie, nawet to w trwałej zabudowie, np. szafa wnękowa, nie daje jednak prawa do zwolnienia z podatku. Jest to bowiem element wyposażenia.

Kobieta nie skorzysta też z ulgi na zagospodarowanie działki wokół domu. Powód? Wśród wydatków wskazanych w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, stanowiących własne cele mieszkaniowe, ustawodawca nie wymienił zagospodarowania infrastruktury wokół domu.

– Wykonanie podjazdu do domu nie może być zakwalifikowane jako wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe – czytamy w interpretacji.

Ta sama zasada odnosi się do ogrodzenia. Wnioskodawczyni nie odliczy wydatków na zakup siatki ogrodzeniowej, bramy ani furtki.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-1.4011. 310.2018.2.JG

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA