fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od sprzedaży nieruchomości - kiedy nie trzeba płacić podatku

AdobeStock
Spadkobiercy nie zapłacą podatku od sprzedaży nieruchomości, jeśli zmarły był jej właścicielem ponad pięć lat. Nie muszą wówczas informować o transakcji urzędu skarbowego.

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. nowelizacja ustawy o PIT wprowadziła kilka ułatwień dla osób, które sprzedają nieruchomości nabyte w spadku. Łatwiej unikną daniny.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji, jak należy stosować zwolnienie z PIT na nowych zasadach. Odpowiadał na pytanie podatniczki, która w 2017 r. wraz z siostrą nabyła w spadku udział w nieruchomości. W kwietniu 2019 r. zdecydowały się sprzedać swoje udziały. Istotna w tej sprawie jest informacja, że spadkodawca nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w 1998 r., zaś w 2008 r. na podstawie decyzji starosty nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Podatniczka zapytała, czy przysługuje jej zwolnienie z PIT. Miała też wątpliwości, czy warunkiem jest zgłoszenie transakcji do urzędu skarbowego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że nie zapłaci podatku i nie ma obowiązków informacyjnych.

Przypomniał, że nie zmieniła się generalna zasada sformułowana w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, zgodnie z którą odpłatne zbycie nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu, jeśli następuje przed upływem pięciu lat od nabycia. To oznacza, że dopiero po pięciu latach można bezpiecznie sprzedać nieruchomość i uniknąć PIT.

Jednak od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT, wprowadzono odrębne zasady dla spadkobierców. Po odpłatnym zbyciu nieruchomości nabytych w spadku pięcioletni okres liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że odpłatne zbycie w 2019 r. części odziedziczonej nieruchomości nie powoduje powstania przychodu podlegającego PIT, gdyż nastąpiło ono po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego przez spadkodawcę i jego małżonkę, czyli od 1998 r. W tej dacie bowiem doszło do nabycia przez nich prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z zabudowaniami. Natomiast przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a jedynie zmianę tytułu prawnego.

„Tym samym zainteresowane nie są zobowiązane do zapłaty podatku od dokonanej sprzedaży oraz jej zgłoszenia w deklaracji PIT-39 do właściwych im urzędów skarbowych" – napisał dyrektor KIS.

Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się też przepisy dotyczące kosztów podatkowych przy sprzedaży spadkowych nieruchomości. Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o PIT kosztem są przypadające na podatnika ciężary spadkowe, m.in. spłacone przez niego długi, np. zachowek. Co ważne, długi te można uregulować również po sprzedaży obciążonej nimi nieruchomości, co potwierdza interpretacja nr 0112-KDIL3-2.4011. 292. 2019.1.MKA. Istotny jest moment sprzedaży nieruchomości. Jej nabycie mogło nastąpić przed 1 stycznia 2019 r.

Numer interpretacji: 0115-DIT2 2.4011.284.2019.2.MD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA