fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy powstaje przychód z bitcoinów

123RF
Obrót kryptowalutami może być działalnością gospodarczą. Przychód w takich firmach powstaje w chwili wymiany walut wirtualnych na tradycyjne albo zapłaty nimi.

Dopiero wykorzystanie bitcoinów lub innych kryptowalut w realnym świecie, tj. zapłata nimi za usługi lub towary albo wymiana na waluty tradycyjne, powoduje powstanie podatkowego przychodu. Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Dyrektor odpowiadał na pytanie podatniczki, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której m.in. świadczy usługi wspomagające usługi finansowe, zajmuje się produkcją komputerów, gastronomią i sprzedaje artykuły spożywcze. Od dochodów odprowadza PIT według 19-proc. stawki liniowej.

Oprócz tej działalności zamierza sprzedawać jednostki wirtualnych walut, w tym bitcoinów. Chce je nabywać w obydwa możliwe sposoby, tj. wykorzystując moc obliczeniową własnych komputerów do wykopania, czyli stworzenia nowych jednostek, oraz kupując od innych jednostki wykopane przez kogoś innego.

Opisała, że zamierza wykonywać tę działalność w sposób zorganizowany i ciągły z nastawieniem na zysk. Zaangażuje więc sprzęt komputerowy o znacznej mocy obliczeniowej. Zaangażuje się też w sposób profesjonalny i zorganizowany w obrót kryptowalutami na giełdach.

Dyrektor KIS zgodził się z podatniczką, że takie przychody będzie mogła rozliczać w działalności.

Przychody z tego tytułu, jak uznał, będą powstawać w chwili wymiany walut na waluty tradycyjne, a w razie zapłaty nimi – w chwili zawarcia takiej umowy. W tym drugim przypadku wysokość przychodu będzie wyznaczona wartością nabywanych towarów lub usług.

Nr interpretacji: 0113-KDIPT2- 1.4011.173.2017. 1.ISL

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA