PIT: zabudowa wnęki nie daje prawa do ulgi mieszkaniowej

Wykonanie stałej zabudowy w mieszkaniu nie jest remontem, raczej zakupem wyposażenia. Nie uprawnia więc do ulgi mieszkaniowej.

Aktualizacja: 31.07.2017 08:37 Publikacja: 31.07.2017 08:36

Fotolia

Fotolia

Foto: 126041704

Umeblowanie, nawet to w trwałej zabudowie, którego nie da się przenieść do innego mieszkania, jest elementem wyposażenia. Wydatki na takie zakupy nie mogą więc pomniejszać podatku od wcześniejszej sprzedaży mieszkania.

Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Sprawa dotyczy możliwości zastosowania ulgi podatkowej od sprzedaży odziedziczonego mieszkania. W 2014 r. podatniczka sprzedała nieruchomość odziedziczoną w 2012 r. Ponieważ miała ją krócej niż pięć lat, musiałaby zapłacić PIT od tej transakcji. Skoro zaś nie zapłaciła za nabycie, kwota daniny byłaby znaczna. Sposobem na jej uniknięcie, albo przynajmniej obniżenie, jest skorzystanie z ulgi na własne cele mieszkaniowe. Podatnik ma dwa lata kalendarzowe, licząc od końca roku sprzedaży nieruchomości, na wydanie uzyskanych z tej sprzedaży środków.

Tak właśnie postąpiła podatniczka, której sprawa dotyczy, tj. zabudowała wnękę w przedpokoju. Zabudowa jest zamontowana na stałe do ściany i składa się ze ścianki, pary drzwi i listwy.

Podczas weryfikacji dokumentów urząd zakwestionował ten wydatek. Zdaniem podatniczki, która skierowała pytanie do dyrektora KIS, zabudowa wnęki jest trwałym elementem mieszkania, którego nie można przenieść w inne miejsce. Wydatek ten powinien być odliczony w ramach ulgi mieszkaniowej.

Skarbówka nie zgodziła się z tym poglądem. Ustawa o PIT opisuje bowiem, które wydatki można uznać za poniesione na własne cele mieszkaniowe. Chodzi między innymi o zakup domu lub mieszkania, gruntu pod budowę domu, spłatę niektórych kredytów, ale też wydatki na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego mieszkania.

Ustawa podatkowa nie definiuje tych pojęć, ale część z nich jest zdefiniowana w prawie budowlanym i do tych przepisów, jak uznała skarbówka, należy sięgnąć. W tym przypadku sporne było uznanie zabudowy wnęki za remont.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że pod tym słowem kryje się przede wszystkim wykonanie robót budowlanych w budynku lub lokalu wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego. W ramach remontu wymienić można np. dotychczasową instalację wodną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, ciepłej wody czy gazu.

Chodzi o roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, które wykraczają poza bieżącą konserwację. Można przy tym stosować wyroby budowlane inne niż użyte pierwotnie.

Zdaniem dyrektora KIS prac opisanych przez podatniczkę nie można uznać za remont. Tym bardziej nie są one rozbudową czy nadbudową, o których mowa w ustawie o PIT. Wydatki na te prace nie pomniejszały więc kwoty, od której należało zapłacić PIT.

Dyrektor zaznaczył, że po niewłaściwym wykazaniu ulgi mieszkaniowej w zeznaniu podatkowym należy je skorygować i zapłacić podatek wraz z odsetkami.

Umeblowanie, nawet to w trwałej zabudowie, którego nie da się przenieść do innego mieszkania, jest elementem wyposażenia. Wydatki na takie zakupy nie mogą więc pomniejszać podatku od wcześniejszej sprzedaży mieszkania.

Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara