Kiedy pracujący za granicą nie musi rozliczać się w Polsce

Nie musi rozliczać się w Polsce osoba, która dziesięć lat temu wyjechała do Holandii, ma tam mieszkanie, rodzinę i pracę, nawet jeśli w Polsce zostawiła ziemię rolną.

Aktualizacja: 27.06.2019 06:33 Publikacja: 26.06.2019 18:03

Kiedy pracujący za granicą nie musi rozliczać się w Polsce

Foto: Adobe Stock

Ten, kto wyjechał na stałe za granicę, ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terenie innego kraju. Nie musi rozliczać się z polskim urzędem skarbowym, jeśli nie ma tu żadnych dochodów.

Czytaj także: Czy zagraniczny etat wstrzymuje emeryturę

Taką interpretację otrzymała kobieta, która w 2009 r. wyjechała do pracy do Holandii. Od tego czasu przyjeżdża do kraju tylko na urlop lub rodzinne uroczystości – średnio raz czy dwa razy w roku. W Holandii ma stały meldunek od 2010 r. oraz kredyt na mieszkanie. Niedługo urodzi tam drugie dziecko. W 2010 r. otrzymała w darowiźnie od rodziców ok. 2 ha ziemi rolnej i kupiła położoną obok działkę liczącą 1,5 ha. Nie ma jednak z tego tytułu żadnych przychodów.

Zadała skarbówce pytanie, czy w latach 2010–2019 była zobowiązana do rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym. Ona sama uznała, że pozostaje objęta ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, gdyż to w Holandii znajduje się centrum interesów życiowych. Nie musi rozliczać się w kraju.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał jej rację. Przypomniał, że zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ma ten, kto posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) albo przebywa ponad 183 dni w roku. Osoby fizyczne, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, mają tzw. ograniczony obowiązek podatkowy. Nie rozliczają się w Polsce, jeśli nie mają tu przychodów. Przepisy te stosuje się, uwzględniając umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Analizując stopień powiązań osobistych i gospodarczych wnioskodawczyni w 2010 r. i w latach następnych, uznać należy, że spełnia przesłanki uznania jej za osobę posiadającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Holandii – stwierdził dyrektor KIS.

To oznacza, że zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT będzie podlegać w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawczyni nie jest zobowiązania do rozliczenia się w Polsce za lata 2010–2019 z dochodów uzyskiwanych na terytorium Holandii – czytamy.

Podobny problem może dotyczyć setek Polaków. Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek w komunikacie, że osoby, które zmieniły rezydencję dla celów podatkowych, powinny poinformować o tym urząd skarbowy. Ci, którzy mieszkają za granicą i są rezydentami innego państwa, a mimo to otrzymali informację o konieczności zapłaty podatku za 2018 r., powinni skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.

Podatnik, który jest rezydentem w innym kraju, nie musi płacić podatku w Polsce, a wystawione zeznanie podatkowe PIT-37 będzie unieważnione. Jeśli już podatek zapłacił, to wpłata zostanie zwrócona – czytamy w komunikacie MF.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-3.4011.166.2019.2.JK2

Ten, kto wyjechał na stałe za granicę, ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terenie innego kraju. Nie musi rozliczać się z polskim urzędem skarbowym, jeśli nie ma tu żadnych dochodów.

Czytaj także: Czy zagraniczny etat wstrzymuje emeryturę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe