Podatki

Sprzedasz samochód ze stratą, musisz złożyć PIT-36, ale podatku nie zapłacisz

123RF
Kto szybko sprzeda samochód, musi złożyć zeznanie PIT-36. Jeśli jednak przychód jest niższy od kosztów, podatku nie zapłaci.

Sprzedaż auta jest wolna od podatku po upływie pół roku od nabycia. Ten, kto sprzeda pojazd wcześniej, podatek płaci. Nie musi jednak, jeśli cena sprzedaży jest niższa od ceny nabycia. Co istotne, dotyczy to też aut wygranych w konkursie.

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła zasady rozliczenia sprzedaży aut w najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwrócił się podatnik, który wygrał w konkursie samochód o wartości 85 tys. zł. Organizator zapłacił od tego 9 tys. zł zryczałtowanego podatku według stawki 10 proc. Mężczyzna chce sprzedać pojazd za 81 tys. zł.

Dyrektor KIS przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wnioskodawca uzyska przychód z odpłatnego zbycia rzeczy. Podlega on PIT, jeśli sprzedaż została dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Uzyskaną kwotę należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w wierszu „Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy".

Skarbówka wyjaśniła też, że przychodem ze sprzedaży auta będzie cena uzyskana od nabywcy, określona w umowie, kosztem natomiast wartość pojazdu przyjęta do obliczenia 10 proc. podatku od wygranej. Sama kwota podatku nie może jednak być kosztem. Oznacza to, że mężczyzna nie zapłaci PIT, ponieważ przychody będą niższe niż koszty.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-3.40 11.137.2018.2.KP

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL