fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rodzice jedynaka mają ulgę z limitem

Fotorzepa, Danuta Matloch
Małżonkowie wychowujący jedno dziecko, którzy zarobią więcej niż 112 tys. zł rocznie, tracą prawo do ulgi rodzinnej.
Rodzice odliczający ulgę na jedynaka muszą szczególnie uważać na przysługujący im limit dochodów. Wiele osób go przekracza i naraża się na problemy z urzędem skarbowym. Ograniczeń nie mają tylko osoby wychowujące dwoje lub więcej dzieci. Odliczą ulgę bez względu na wysokość swoich zarobków.
Co do zasady para wychowująca jedno dziecko może odliczyć od podatku 1112,04 zł ulgi rocznie (92,67 zł miesięcznie). Taka kwota przysługuje im łącznie. Mogą podzielić się nią w dowolny sposób (np. po połowie) lub jedno z nich może odliczyć całość.
Limit dochodów dla rodziców jedynaków wynosi:
> 112 tys. zł dla osób pozostających przez cały rok w związku małżeńskim (łączne dochody),
> 112 tys. zł dla samotnego rodzica,
> 56 tys. zł dla rodzica niepozostającego w związku małżeńskim (lub pozostającego przez część roku).

Przykład:

Państwo Kwiatkowscy wychowują trzyletnie dziecko. Wzięli ślub w kwietniu 2016 r. Dochody matki wyniosły 42 tys. zł, a ojca 58 tys. zł. W tej sytuacji tylko matka skorzysta z ulgi, bo w roku podatkowym 2016 r. nie przekroczyła limitu 56 tys. zł.
Na limit muszą też uważać rodzice po rozwodzie lub niebędący w związku małżeńskim. Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPB2/4511-568 /15-4/AC), jeśli rozwiedziona matka nie miała żadnych dochodów, a ojciec przekroczył próg 56 tys. zł, żadne z nich nie skorzysta z ulgi.
Podczas obliczania limitu należy wziąć pod uwagę wszystkie dochody (przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania) i dodatkowo pomniejszone o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne:
> opodatkowane według skali (stawek 18 i 32 proc.), np. z pracy, z praw majątkowych, emerytur i rent,
> z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji),
> z działalności gospodarczej opodatkowanej 19 proc.

Przykład:

Państwo Wiśniewscy mają jedno małoletnie dziecko, byli małżeństwem przez cały rok. Kobieta osiągnęła 50 tys. zł dochodu na podstawie umowy o pracę. Jej mąż zarobił 60 tys. zł z działalności gospodarczej i dodatkowo 3 tys. zł ze sprzedaży akcji giełdowych. Wspólnie przekroczyli więc limit 112 tys. zł i nie mogą odliczyć ulgi.
Rozliczenie ulgi komplikuje się, gdy rodzina wychowuje dzieci z różnych związków.

Przykład:

Państwo Kowalscy uzyskali 160 tys. zł dochodu. Mają jednego małoletniego syna, ale mężczyzna ma też dwoje dzieci z poprzedniego związku. W tej sytuacji pani Kowalska nie ma prawa do ulgi ze względu na przekroczenie limitu dochodów. Jej mąż może jednak skorzystać z odpisu na dwójkę dzieci.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA