fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Użyczenie lokalu: jest PIT, gdy korzystający zapłaci czynsz za właściciela - interpretacja podatkowa

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jeśli osoba, której udostępniono lokal, zapłaci za właściciela czynsz, musi on wykazać przychód – twierdzi skarbówka.

Niemiła niespodzianka dla wszystkich, którzy pomagają rodzinie bądź znajomym, udostępniając im swoje mieszkanie. Z interpretacji fiskusa z 1 marca wynika, że użyczenie lokalu może spowodować podatkowe obowiązki. Wystarczy, że korzystający zapłacił czynsz za właściciela.

O interpretację wystąpił mężczyzna, który użyczył mieszkanie siostrze swojej żony. Szwagierka nic mu za lokal nie płaci, ale ponosi koszt jego utrzymania (prąd, gaz, woda), uiszcza też czynsz do spółdzielni.

Mężczyzna zastanawia się, czy musi rozliczyć użyczenie z fiskusem. We wniosku o interpretację argumentuje, że siostra żony to rodzina. Użyczenie można więc potraktować jako nieopodatkowaną rodzinną darowiznę.

Co na to fiskus? Przypomniał, że charakterystyczną cechą użyczenia jest nieodpłatność oraz bezinteresowność. Zgodnie z kodeksem cywilnym korzystający ponosi tylko zwykłe koszty utrzymania użyczonej rzeczy, np. drobnych napraw czy remontów. Nie zalicza się do nich podatków ani innych ciężarów związanych z własnością. Takich jak czynsz, który właściciel musi płacić bez względu na to, czy użycza lokal, czy też nie.

Korzyść dla właściciela

Jaki z tego wniosek? Skoro szwagierka płaci czynsz za właściciela, uzyskuje on korzyść majątkową. Jest to przychód z tzw. innych źródeł, który należy wykazać w zeznaniu rocznym. Doliczamy go do innych i po wyliczeniu dochodu płacimy podatek według skali (18 albo 32 proc.).

Zdaniem fiskusa właściciel mieszkania nie musi natomiast wykazywać przychodu z tego powodu, że szwagierka płaci za wodę, gaz i prąd. Nie ponosiłby bowiem tych kosztów, gdyby nie to, że siostra żony korzysta z lokalu (nr interpretacji 0114-KDIP3-1.4011.3. 2019.1.IF).

Podobną sprawą skarbówka zajmowała się trzy miesiące wcześniej. O interpretację wystąpił mężczyzna, który użyczył mieszkanie córce swojej konkubiny. Opłaca ona media, światło, wywóz nieczystości.

Zwykłe koszty utrzymania

Fiskus potwierdził, że nie skutkuje to powstaniem przychodu u właściciela. Przyznał, że za świadczenie na rzecz użyczającego nie uznaje się zwykłych kosztów ponoszonych w celu używania mieszkania. W interpretacji (nr 0114-KDIP3-1.4011.504. 2018.3.IF) nie jest jednak wyraźnie wskazane, kto płaci czynsz za mieszkanie. Najprawdopodobniej właściciel, ponieważ we wniosku napisał, że „pani, która tam zamieszkuje, poniosła tylko opłaty związane z mediami". Gdyby korzystająca z lokalu płaciła też czynsz, być może konkluzja skarbówki byłaby inna.

Trzeba też wspomnieć, że przychód może powstać u korzystającego z mieszkania. Co do zasady bowiem nieodpłatne świadczenia są opodatkowane. Zwolnione z daniny są jedynie profity otrzymane od osób z I i II grupy podatkowej.

Chodzi tu o małżonka, a także o zstępnych (dzieci, wnukowie), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Otrzymane od nich świadczenia są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT.

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA

Istotą umowy użyczenia jest jej bezpłatność. Właściciel użyczonego mieszkania nie może więc uzyskiwać przychodu, ponieważ nic za udostępnienie lokalu nie otrzymuje. W ostatniej interpretacji fiskus uznał jednak, że takim przychodem jest wartość czynszu, który osoba korzystająca z mieszkania płaci do spółdzielni bądź wspólnoty. Uważam, że to błędne podejście. Czynsz odprowadzany do spółdzielni bądź wspólnoty nie jest bowiem wynagrodzeniem za używanie lokalu, ale zwykłym kosztem jego utrzymania. Na czynsz składają się przecież koszty utrzymania nieruchomości, takie jak wpłaty na fundusz remontowy, wydatki na ochronę, koszty zarządu itp. Biorący w użyczenie musi je ponosić, jeśli chce korzystać z lokalu. A przychód u właściciela powstanie wtedy, gdy dostanie dodatkowe wynagrodzenie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA