fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zbieranie pieniędzy przez fundację - jak uniknąć PIT

Fotorzepa, Marta Bogacz
Zamiast darowizny lepiej otrzymać od fundacji pomoc społeczną. Podopieczny nie rozlicza się wówczas z fiskusem.

Osoby zbierające pieniądze na drogie leczenie nie muszą dzielić się z fiskusem. Wszystko zależy jednak od tego, na jakiej podstawie otrzymują wsparcie. Jeśli jest to darowizna, zapłacą podatek od kwoty przekraczającej tzw. kwotę wolną, czyli 4902 zł.

Jest jednak sposób, by całkowicie uniknąć daniny. Skarbówka zgadza się, że jeśli fundacja wypłaca pieniądze z pomocy społecznej, to takie świadczenie nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn, ale ustawie o PIT. Jednak wówczas korzysta ze zwolnienia z podatku bez względu na kwotę.

Skarbówka podpowiada w najnowszej interpretacji, jak sformułować umowę między fundacją i jej podopiecznym, by pomoc była zwolniona z podatku. Z pytaniem zwróciła się fundacja, która jest organizacją pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego. Zgodnie ze statutem, jej celem jest m.in. pomoc społeczna, w tym w szczególności rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc społeczna udzielana jest również podopiecznym, których sytuacja materialna nie pozwala samodzielnie sfinansować kosztów leczenia lub rehabilitacji. Jest udzielana w formie wypłaty gotówkowej, przekazu pocztowego lub przelewu na rachunek bankowy. Podopieczny musi złożyć faktury potwierdzające jej wykorzystanie na dany cel.

Fundacja napisała, że przyznając pomoc społeczną nie będzie zawierać z podopiecznymi umowy darowizny, o której mowa w art. 888 Kodeksu cywilnego. Zapytała, czy wypłacane przez nią świadczenia są rozliczane na podstawie ustawy o PIT i czy mogą być zwolnione z podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przypomniał, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o PIT, wolne od podatku są świadczenia z pomocy społecznej. Przepisy podatkowe nie definiują tego pojęcia. Zaś z ustawy o pomocy społecznej wynika, że organizacja pozarządowa - w tym fundacja - może prowadzić statutową działalność pożytku publicznego w sferze pomocy społecznej, niezależnie od źródła finansowania tej działalności. Może być ona finansowana lub dofinansowana z dotacji, bądź uzyskanych przez organizację składek członkowskich czy ofiarności publicznej.

- Skoro celem fundacji - stosownie do jej statutu - jest m.in. pomoc społeczna, to świadczenia, których fundacja udziela swoim podopiecznym, objęte są zwolnieniem przedmiotowym wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o PIT. - napisał dyrektor KIS.

W konsekwencji fundacja nie musi informować urzędu skarbowego o wartości wypłaconych świadczeń.

Nr interpretacji 0115-KDIT2-2.4011.435.2018.3.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA