fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zmiana kwoty wolnej w PIT wpłynie na zaliczki

123RF
Firma rozliczająca pracowników uwzględni nowe zasady kalkulacji podatku.

Z początkiem 2017 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku. Dotychczas była jednakowa dla wszystkich i wynosiła 3091 zł, a teraz będzie wyliczana indywidualnie dla każdego podatnika, w zależności od poziomu jego dochodów. Wyniesie od 6600 zł dla najmniej zarabiających do 0 zł dla osób, które uzyskują 127 tys. zł rocznie.

Kwotę wolną na dotychczasowym poziomie zachowają osoby, których dochody mieszczą się w przedziale od 11 tys. zł do 85 528 tys. zł rocznie.

Przypomnijmy jeszcze, że kwota wolna oznacza poziom dochodów, do którego w ogóle nie płaci się PIT. Jej konsekwencją jest kwota zmniejszająca, czyli odejmowana od podatku przy jego obliczaniu. Oznacza to, że o ile do końca 2016 r. kwota zmniejszająca podatek wynosiła 556,02 zł dla każdego, o tyle teraz będzie zróżnicowana i wyniesie od 1188 zł do 0 zł.

Zmiana przepisów będzie miała konsekwencje także dla pracodawców, którzy jako płatnicy odprowadzają za zatrudnionych zaliczki na PIT.

Jeśli dochody pracownika nie przekroczą 85 528 zł, to płatnik będzie co do zasady pobierał zaliczki w dotychczasowej wysokości. Tak jak wcześniej firma musi jednak dysponować stosownym oświadczeniem pracownika, że to ona uwzględnia w jego rozliczeniu kwotę wolną. Wtedy w każdym miesiącu płatnik odejmie od podatku 1/12 kwoty zmniejszającej, czyli 46,33 zł (556,02 zł rocznie). Po przekroczeniu progu dochodów 85 528 zł płatnik nie będzie już jednak uwzględniał w zaliczkach kwoty zmniejszającej.

Ostateczne rozliczenie kwoty wolnej nastąpi dopiero w zeznaniu rocznym za 2017 r., składanym do końca kwietnia 2018 r. Jeśli dochód podatnika przekroczy 127 tys. zł, to nie będzie mu w ogóle przysługiwać kwota wolna. Gdy płatnik w ciągu roku uwzględnił kwotę wolną w zaliczkach, podatnik będzie musiał dopłacić ją fiskusowi. Chodzi o zastosowaną przez płatnika kwotę zmniejszającą zaliczki, czyli 46,33 zł miesięcznie.

Również osoby, których dochody mieszczą się w przedziale od 85 528 zł do 127 tys. zł, będą musiały zwrócić niesłusznie uwzględnioną przez płatnika kwotę zmniejszającą zaliczki, ale proporcjonalnie mniej. W tym przedziale kwota ta będzie stopniowo malała od 556,02 do 0 zł. Do jej wyliczenia służy specjalny wzór.

Osoby, które spodziewają się, że ich roczny dochód przekroczy 85 528 zł, mogą jednak zminimalizować uciążliwość jednorazowej dopłaty. Nowością jest możliwość złożenia płatnikowi oświadczenia, że dochody podatnika za dany rok przekroczą pierwszy próg podatkowy (85 528 zł). W konsekwencji pracodawca nie będzie odejmował od zaliczek kwoty zmniejszającej, nawet poniżej tego progu.

podstawa prawna: nowelizacja PIT, CIT i ordynacji podatkowej z 29 listopada 2016 r. DzU z 29 listopada 2016 r., poz. 1926

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA