fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wydatki na leasingowany samochód - jak rozliczyć koszty

123RF
Firmy, które chcą wykorzystywać w działalności samochód, często decydują się na leasing, szczególnie operacyjny, gdyż pozwala na zaliczenie do kosztów rat płaconych finansującemu, wydatków na paliwo, naprawy, przeglądy czy myjnię.

Koszty ponoszone przez podatnika w związku z samochodami firmowymi użytkowanymi w działalności gospodarczej na podstawie umów leasingu co do zasady spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. W tym przypadku istnieje wyraźny związek tych wydatków z prowadzoną przez podatnika działalnością i tym samym ma on prawo zaliczyć poniesione na ten cel wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może bowiem łatwo wykazać, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Używanie samochodów firmowych na podstawie umów leasingu jest bardzo popularne wśród podatników. Wynika to m.in. z precyzyjnych uregulowań prawnych określających skutki podatkowe dla każdej ze stron umowy. Kwestie związane z opodatkowaniem stron umowy leasingu zostały uregulowane w art. 17a–17l ustawy o CIT. Przepisy te regulują dwie formy umów leasingu, powszechnie nazywanych umową leasingu operacyjnego i finansowego.

Swoboda wy...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA