fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy zajęcia na siłowni dla pracowników można zaliczyć do kosztów podatkowych

Fotolia.com
Firma, która inwestuje w dobrą kondycję swojej załogi, może zaliczyć poniesione wydatki do podatkowych kosztów.

Ćwiczenia na siłowni integrują pracowników, co przekłada się na zwiększenie ich efektywności. Ten argument przekonał dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który zgodził się na rozliczenie wydatków na sportowe karnety w podatkowych kosztach.

Interpretacja fiskusa dotyczy rozliczeń spółki działającej w branży informatycznej. Planuje ona wprowadzić pozapłacowe świadczenia dla swoich pracowników. Między innymi karnety uprawniające do wejścia na siłownię.

Zasady ich przyznawania określi regulamin. Spółka ma opłacać ze swoich środków obrotowych 50 proc. wartości karnetów. Będą mogli z nich skorzystać wszyscy chętni pracownicy bez względu na sytuację materialną, życiową czy rodzinną.

Czy wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów? Spółka twierdzi, że tak, ponieważ mają pośredni związek z jej przychodem. Celem zakupu karnetów sportowych jest stworzenie dobrej atmosfery w pracy, poprawa komunikacji i kontaktów pomiędzy pracownikami oraz ich integracja. Te czynniki przekładać się będą na zwiększenie efektywności pracy osób działających zespołowo przy różnych projektach, gdzie dopiero wkład wszystkich członków grupy przynosi wymierne efekty. Zdaniem spółki wpłynie to na wysokość osiąganych przez nią przychodów.

Co na to skarbówka? Przypomniała, że koszty pracownicze, które można odliczyć od przychodu, to nie tylko wynagrodzenia zasadnicze czy nagrody i premie. To także świadczenia dodatkowe – medyczne, szkoleniowe czy właśnie sportowe. Do tych ostatnich zalicza się zakupy karnetów na siłownie, pływalnie, korty tenisowe, zajęcia fitness czy inne formy aktywności ruchowej.

Fiskus podkreślił, że każdorazowo należy przeanalizować, jaki jest cel takiego przedsięwzięcia. Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko takie wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Czy wydatki na karnety sportowe spełniają ten warunek?

Zdaniem fiskusa są pośrednio związane z działalnością spółki. Korzystanie przez pracowników z tego typu świadczeń służy integracji i poprawie komunikacji wewnętrznej, sprzyja zwiększeniu wydajności i efektywności pracy oraz zintegrowaniu z pracodawcą. W konsekwencji przekłada się to na wysokość osiąganych przez spółkę przychodów. Dlatego zakupy karnetów uprawniających do wejścia na siłownię mogą być zaliczone do podatkowych kosztów.

Skarbówka przypomniała też inne warunki rozliczania wydatków. Są one kosztem uzyskania przychodów, jeśli zostały poniesione przez przedsiębiorcę (czyli muszą być pokryte z jego zasobów majątkowych). Powinny być definitywne, nie mogą być przedsiębiorcy w jakikolwiek sposób zwrócone. Muszą być odpowiednio udokumentowane i nie mogą znajdować się w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

0111-KDIB2-1.4010.66.2017.1.BJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA