fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć degustację alkoholu podczas szkolenia

Adobe Stock
Przedsiębiorca organizujący degustację whisky zaliczy wydatki na zakup trunku do podatkowych kosztów.

Whisky to materiał dydaktyczny, bez którego nie da się przeprowadzić szkolenia. Ten argument przekonał skarbówkę, która zgodziła się na rozliczenie wydatków na alkohol w kosztach uzyskania przychodów.

Czytaj także: Szkolenia dla sprzedawców alkoholu i monitoring sklepów

O interpretację wystąpił przedsiębiorca organizujący i prowadzący szkolenia z degustacji wysokoprocentowych alkoholi. Uczestnikom serwuje pochodzące z różnych zakątków świata whisky. Każdy dostaje sześć kieliszków. W każdym jest inny rodzaj trunku. Goście je smakują i przedstawiają swoje wrawżenia.

Spotkanie ma pokazać, jak wygląda proces produkcji whisky od ścięcia kłosu jęczmienia do otwarcia butelki. Ma nauczyć konsumpcji danego rodzaju trunku, pokazać możliwości mieszania go z innymi napojami. I wskazać, jak wiele elementów wpływa na jego jakość i niepowtarzalność.

Takie szkolenie może być częścią firmowego wyjazdu integracyjnego. Przedsiębiorca dostaje za nie zapłatę od kontrahenta. Może mieć też formę ogólnodostępnego spotkania, za które uczestnicy płacą sami.

Żeby przeprowadzić szkolenie, przedsiębiorca musi zainwestować w trunki. Kontaktuje się w tej sprawie bezpośrednio z producentami lub importerami. Zakupy potwierdzają faktury.

Czy wydatki mogą być podatkowym kosztem? Przedsiębiorca twierdzi, że tak, ponieważ dzięki zakupom whisky uzyskuje przychód z działalności. Podkreśla, że nabyty alkohol jest materiałem dydaktycznym, bez którego nie mógłby zorganizować szkolenia.

Co na to fiskus? Potwierdził, że wydatki na zakup alkoholu mają związek z działalnością gospodarczą. Polega ona na prowadzeniu szkoleń o degustacji whisky, a bez zakupu trunków nie dałoby się tego zrobić. Można więc uznać serwowany uczestnikom alkohol za niezbędny do przeprowadzenia spotkania materiał dydaktyczny. Wydatki na jego nabycie mają wpływ na przychód przedsiębiorcy.

Reasumując, zakupy whisky od producentów i importerów można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów. Dzięki temu przedsiębiorca będzie miał niższy dochód i zapłaci mniejszy podatek.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.163.2019.5.WS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA