Korupcja, pranie pieniędzy i morderstwa. Malta – wyspiarski raj utracony

Choć od zamachu na najbardziej znaną maltańską dziennikarkę Daphne Caruanę Galizię mijają już trzy lata, sprawa nabiera nowej dynamiki, obciążając już i tak poważnie nadszarpnięty wizerunek wyspiarskiego raju.

Publikacja: 09.10.2020 18:00

Korupcja, pranie pieniędzy i morderstwa. Malta – wyspiarski raj utracony

Foto: Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0), Continentaleurope

Taksówkarz Melvin Theuma został znaleziony w kałuży krwi w swoim mieszkaniu na obrzeżach miasta St. Julian's. Żył, ale miał poderżnięte gardło, przecięte struny głosowe i rany kłute brzucha. Do szpitala trafił w krytycznym stanie.

Był 22 lipca 2020 r. Następnego dnia Theuma miał złożyć przed sądem istotne zeznania dotyczące zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. Zeznań kluczowego świadka w tej sprawie oczekiwano w napięciu. Taksówkarz twierdził, że na zlecenie miliardera Yorgena Fenecha, osobiście zaangażował wykonawców zamachu bombowego na reporterkę. W listopadzie 2019 r. prezydent Malty ułaskawił go w zamian za ujawnienie zleceniodawcy morderstwa.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Żadnych czułych gestów