Antonin Scalia i Ruth Bader Ginsburg. Przyjaźń konserwatysty z liberałką jest możliwa

Antonina Scalię i Ruth Bader Ginsburg różniło niemal wszystko: religia, światopogląd, rozumienie prawa czy roli Sądu Najwyższego. Łączyła ich jednak przyjaźń, a także to, że wybór ich następców stał się kluczowy dla sporu światopoglądowego w Stanach Zjednoczonych.

Aktualizacja: 25.09.2020 22:51 Publikacja: 25.09.2020 00:01

Choć Antonin Scalia i Ruth Bader Ginsburg skrajnie różnili się poglądami, wiele ich łączyło. „Oboje

Choć Antonin Scalia i Ruth Bader Ginsburg skrajnie różnili się poglądami, wiele ich łączyło. „Oboje urodzili się w Nowym Jorku, mniej więcej w tym samym czasie, choć w różnych dzielnicach. Wzajemnie się rozśmieszali, i oboje uwielbiali operę. Ich małżonkowie także byli przyjaciółmi. Moja mama, Maureen, uwielbiała Marty’ego Ginsburga, a łączyła ich miłość do gotowania” – opowiadał syn sędziego Eugen Scalia amerykańskim mediom

Foto: AFP

"Trzęsienie ziemi" – tak o sytuacji po śmierci 87-letniej Ruth Bader Ginsburg piszą amerykańskie media. Wybitna, liberalna prawnik od kilku lat była ciężko chora, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkakrotnie, w stanie ciężkim, trafiła do szpitala. Sama powtarzała w rozmowach z przyjaciółmi, że żyje jeszcze tylko siłą woli, bo chce doczekać elekcji Joe Bidena, by to on mianował jej następcę. Jej śmierć umożliwi zrobienie tego Donaldowi Trumpowi, a to może wywołać proces zmian prawnych i światopoglądowych, które trudno przewidzieć.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów