fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gdula, Matyja, Sawczuk. Księgi politycznego rozsądku

Polityka ograniczyła się do zdarzeń nagłych, kryzysowych, łatwo przekładanych na emocje, którymi żywi się sieć. Autorzy książek widzą więcej
EAST NEWS
Gdzie szukać dziś spojrzenia na politykę wykraczającego poza horyzont pojedynczych wydarzeń? Gdzie zrodzi się nowa opowieść o Polsce? Jeżeli gdziekolwiek, to w książkach.

Postawmy się na chwilę w roli kogoś, kto za kilkadziesiąt lat będzie opisywał lata 2015–2019 w polskiej polityce. Niezależnie od tego, czy będzie to praca magisterska, doktorat, czy podręcznik do historii politycznej, znajdziemy się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Już po kilku dniach przeglądania artykułów i stenogramów, słuchania archiwalnych audycji i oglądania telewizyjnych dyskusji zacznie nas opanowywać poczucie bezsilności. Nie jesteśmy już przecież rozgrzani emocjami, które napędzały naszych przodków, a spoza nich nie widać we wszystkich tych sporach i wydarzeniach zbyt wiele treści. Tam-tamy wybijające rytm – w zależności od tego, której stronie poświęcamy akurat swoją uwagę – pożegnania umierającej demokracji lub odzyskiwania narodowej godności i ostatecznego kończenia się w Polsce komunizmu kołyszą nas do snu.

I kiedy już zaczniemy wykręcać numer telefonu do promotora czy wydawnictwa, żeby zakomunikować swoją klęskę i pop...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA