Rosja w Ameryce Południowej. Jak Putin zdobywa wpływy utracone przez Stany Zjednoczone

Po latach nieobecności Kreml wraca do Ameryki Łacińskiej, gdzie trwa najostrzejsza od 30 lat rywalizacja o wpływy. Wydaje się, że Waszyngton nie ma pomysłu, jak ją wygrać.

Publikacja: 24.08.2018 10:00

Gdy Hugo Chavez popadł w konflikt z USA, naturalnym partnerem Caracas stał się Kreml. Po raz pierwsz

Gdy Hugo Chavez popadł w konflikt z USA, naturalnym partnerem Caracas stał się Kreml. Po raz pierwszy Putin spotkał się z Chavezem w 2001 r. Rosji zależało głównie na surowcach naturalnych Wenezueli

Foto: AFP

W pochmurny marcowy poranek do hawańskiego portu wpływa pomalowany w szare barwy ochronne okręt rozpoznania elektronicznego Wiktor Leonow. Mimo że służy w Marynarce Wojennej, nie posiada imponującego uzbrojenia. Nie potrzebuje go. Jego zadaniem nie jest walka, ale przechwytywanie i rejestrowanie danych z sonarów i radiolokatorów przeciwnika. Licząca 94 m długości jednostka w towarzystwie dwóch holowników mija symbol miasta, XVIII-wieczny fort del Morro i kieruje się w stronę przystani. Należący do rosyjskiej Floty Północnej okręt szpiegowski właśnie wrócił z misji u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, gdzie przez dwa miesiące zbierał dane wywiadowcze.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem